Aparat, rower i stara mapa – Młyny zapraszają na rowerowe warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem 

fot. P. Chenc

Młyny zapraszają na rowerowe warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem inspirowane jego książką „Mein Gott, jak pięknie”. Podczas aktywnego i niezwykle twórczego spotkania będzie można nie tylko podszkolić swój warsztat fotograficzny, ale też poznać tajniki posługiwania się archiwalnymi mapami oraz odkryć nieodkrytą Bydgoszcz. Rowerowe spotkanie odbędzie się w piątek, 9 czerwca.  

Podczas wydarzenia Filip Springer podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem fotograficznym oraz wskaże, jakie narzędzia wykorzystuje do uchwycenia najlepszych kadrów. Fotograf zdradzi też techniki posługiwania się archiwalnymi mapami dostępnymi zarówno online, jak i offline. W czasie warsztatów przedstawiona zostanie „teoria przepływu” (flow) opracowana przez węgiersko – amerykańskiego psychologa Mihály’ego Csíkszentmihály’ego, która pozwala zanurzyć się w wykonywanych czynnościach i czerpać z nich jeszcze większą satysfakcję. Uczestnicy i uczestniczki zostaną zaproszeni do spróbowania flow na kilku fragmentach trasy. 

 – Rower jest doskonałym narzędziem do nieustannego odkrywania miasta i jego okolic. Nie trzeba o tym przekonywać Filipa Springera, co najwyżej on może przekonać nas. Doświadczenie ze zbierania materiału do swojej najnowszej książki “Mein Gott, jak pięknie” Springer przekuł w warsztaty, by pokazać, że wycieczka rowerowa może być czymś więcej niż się wydaje. I dorzuca do tego pracę ze starymi mapami, które są wspaniałym sposobem na badanie przestrzeni. Tworząc wystawę “Węzły” nieustannie analizowaliśmy archiwalne plany i mapy, by opowiedzieć historię Bydgoszczy i zmian zachodzących w jej krajobrazie, które ukształtowały miasto, jakie dziś znamy. Ponadto każdy z nas podczas rowerowej wycieczki robi zdjęcia, bo zawsze natrafimy na coś, co nas zachwyci. Dlatego te warsztaty stanowią idealne, praktyczne i doświadczalne uzupełnienie ekspozycji, realizują cele, które założyliśmy budując “Węzły” – żeby dać się zainspirować i wyruszyć w miasto, by go doświadczyć – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach.

Inspiracją do tematyki warsztatów stała się książka Filipa Springera pt. „Mein Gott, jak pięknie”, w którym fragment został poświęcony także Kanałowi Bydgoskiemu. Podczas poszukiwania materiałów autor sięgnął po archiwalne mapy i wyruszył w rowerowo-fotograficzną podróż przez poniemieckie zakątki Polski. Springer to także autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy.  

Na rowerowe warsztaty fotograficzne Młyny zapraszają w piątek, 9 czerwca, w godz. 15.00-18.00. Udział jest płatny, bilety są dostępne online oraz w punkcie info w Młynach. Więcej informacji o wydarzeniu: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/aparat-rower-i-stara-mapa/. Na warsztaty uczestnicy zabierają własne rowery i aparaty (wystarczający jest aparat w telefonie komórkowym).

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.