Bydgoskie Dni Projektowe 2024 oficjalnie rozpoczęte! Do Młynów Rothera przyjeżdżają czołowe nazwiska polskiego dizajnu!
Bydgoszcz po raz trzeci stała się polską stolicą kreatywności! Tegoroczna edycja Bydgoskich Dni Projektowych właśnie się rozpoczęła, a przestrzenie Młynów Rothera zamieniły się w centrum dizajnu. Do 13 października potrwa festiwal dedykowany miłośnikom projektowania, profesjonalistom oraz wszystkim, którzy cenią piękno, sztukę i twórcze podejście do codzienności.
BDP 2024 to ponad 50 inspirujących punktów programu, w których każdy znajdzie coś dla siebie. To warsztaty, spotkania z czołowymi projektantami, wystawy, przegląd portfolio i atrakcje dla najmłodszych. Swoją obecność na wydarzeniach potwierdzili m.in.: Mateusz Machalski – wielokrotnie nagradzany projektant krojów pisma oraz autor systemów identyfikacji wizualnej, Marian Misiak – twórca identyfikacji dla wielu prestiżowych instytucji kultury, a także Monika Drożyńska – prekursorka haftu w sztuce współczesnej.
Choć już w czwartek, 10 października można było poczuć przedsmak Bydgoskich Dni Projektowych na spacerze oraz pokazie filmowym, to w piątek, 11 października o godz. 16.00 oficjalnie otwarto festiwal. W otwarciu wzięli udział: Michał Sztybel – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Iwona Waszkiewicz – Zastępczyni Prezydenta Bydgoszczy, Sławomir Czarnecki – Dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Zespół Młynów Rothera (Organizator BDP 2024) oraz Goście Festiwalowi i Miłośnicy dizajnu.
Tegoroczna edycja Bydgoskich Dni Projektowych skupia się na tematyce ZNAKÓW. To one – litery i symbole – kształtują nasze codzienne życie, pełniąc rolę kluczowych nośników kulturowych i społecznych znaczeń. Te ZNAKI widać także w przestrzeni miejskiej, przede wszystkim w stolicy województwa – w Bydgoszczy.
- Trzecia edycja to jest takie wejście w dojrzalszą fazę i tego gratuluję, że udaje się to kontynuować i staje się to taką dobrą, świecką tradycją, że Młyny Rothera z Miastem organizują to wydarzenie i cieszę się, że to jest tak ściśle powiązane z tą tkanką miejską. – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Michał Sztybel.
Jak graficzne ślady wpływają na naszą percepcję rzeczywistości? Jak typografia kształtuje nasze myślenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukamy już w ten weekend w Młynach Rothera, gdzie po raz kolejny – nowoczesność spotyka się z tradycją.
- Bydgoskie Dni Projektowe stały się takim wydarzeniem, już wpisanym na stałe, jeśli chodzi o katalog wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Mamy okazję bliżej przyjrzeć się projektantom, ich pracy, zapoznać się co to takiego jest dizajn, pokazywać to naszym mieszkańcom, ale również edukować. – mówiła Zastępczyni Prezydenta Bydgoszczy – Iwona Waszkiewicz.
Bydgoskie Dni Projektowe to nie tylko platforma do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, ale przede wszystkim przestrzeń do refleksji nad tym, jak projektowanie wizualne oddziałuje na naszą kulturę, życie społeczne i codzienność.
- Od początku podkreślamy, że to nie tylko święto dizajnu, to jest festiwal miejski, w którym chcemy i będziemy coraz śmielej wychodzić w miasto i w tematykę miejską. Tematem są znaki. Jako filozofa, szczególnie mnie ten temat cieszy, bo tak naprawdę, my ludzie nie mamy innego sposobu na kontakt z rzeczywistością niż poprzez znaki. Skoro tak jest to lepiej żeby były one przemyślane i dobrze zaprojektowane. – mówił Dyrektor Centrum Nauki i Kultury – Sławomir Czarnecki.
Tuż po oficjalnym otwarciu odbyły się oprowadzania kuratorskie: po wystawie TYPE TEXT ROOTS, z kuratorką – prof. Agnieszką Ziemiszewską z Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz po wystawie Typoteka — indeks polskich krojów pisma. Zwiedzaniu tej wystawy przewodniczyli kuratorzy: Mateusz Machalski, Anna Wieluńska i Borys Kosmynka.
Sylwetki czołowych polskich projektantów ze środowiska wysoce rozwiniętego dizajnu, którzy zjeżdżają się na ten weekend do Bydgoszczy i podzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem i wiedzą dostępne są na stronie BDP 2024 w zakładce „Goście”. Na www.bydgoskiedniprojektowe.pl znajdziecie szczegółowy program wydarzeń i opisy aktywności.
Zapowiada się aktywny weekend w Młynach. Otwórzcie się na dizajn i wypatrujcie różnych… ZNAKÓW!
Organizator:
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera
Partnerzy:
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Plastyk Miejski – Marek Iwiński
Politechnika Bydgoska Wydział Sztuk Projektowych
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Typoteka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy
Patroni medialni:
Grafmag
Polish Graphic Design
PLN Design
Pismo. Magazyn opinii
Polskie Radio PiK