Dzień Sąsiadki i Sąsiada w Młynach Rothera

fot. A. Hilbrecht

Młyny po raz kolejny przyłączają się do obchodów Europejskiego Dnia Sąsiadki i Sąsiada! Od 31 maja do 2 czerwca organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania. W programie m.in. sąsiedzkie aktywności, spektakl improwizowany Klubu Komediowego, strefa sadzenia roślin czy warsztaty przyrodnicze.

Młyny już po raz kolejny integrują mieszkanki i mieszkańców miasta, organizując wydarzenie pełne różnorodnych atrakcji.

Obchody Europejskiego Dnia Sąsiadki i Sąsiada to doskonała okoliczność, aby podkreślić jedną z młyńskich cech: gościnność. Program na weekend (31.05-2.06) to propozycje aktywności, podczas których kluczowe będą relaks, rozrywka i sąsiedzka integracja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nie zabraknie też powodów, aby pomyśleć o tym, czym jest sąsiedzkość w kontekście językowym, czy kulturowym. – mówi Zuzanna Szmidt, Specjalistka ds. programów edukacyjnych

W ramach sąsiedzkich aktywności będzie można wziąć udział w improwizowanym spektaklu komediowym, zasadzić swoją własną roślinę czy śmiać się na warsztatach jogi śmiechu.

Na parterze Młynów powstanie strefa gier i strefa relaksu, gdzie śmiało będzie można odpocząć i porozmawiać z sąsiadami, a także zagrać w planszówki czy retro gry na konsolach.

W sobotę zapraszamy również na warsztaty przyrodnicze o wielo(od)nożnych sąsiadach, którzy żyją tuż obok nas, wybierzemy się na spacer po terenach zielonych wokół Młynów Rothera oraz własnoręcznie stworzymy albumy o spotkanych robakach.

Profesor Andrzej Dyszak opowie nam o językowym wymiarze sąsiedztwa. Poznamy genezę słowa ,,sąsiad”, jego wyrazy pokrewne oraz ich znaczenia. Przyjrzymy się także temu, w jaki sposób ,,sąsiad” i ,,sąsiedztwo” odzwierciedlają się w przysłowiach oraz w gwarze bydgoskiej.

Dlaczego czasem rozumiemy co mówią do nas sąsiedzi zza granicy? Na spotkaniu Jak zrozumieć sąsiada? Warsztat bydgoskich języków przeanalizujemy losy zapożyczeń oraz rozważymy koncepcję interkomprehensji, czyli umiejętności zrozumienia języków na podstawie podobieństw i wspólnych korzeni.

W niedzielę wybierzemy się na spacer śladami „nieludzkich” mieszkańców. Dlaczego w mieście mieszkają gołębie, co pamięta stuletnie drzewo i kto wysiewa nasiona roślin niesłusznie nazywanych przez nas chwastami?

Na uczestników wydarzenia czekać będzie także punkt Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, w którym będzie można zgłosić sąsiedzki pomysł.

Podczas wydarzenia będzie można poznać bliższych i dalszych sąsiadów. Na sąsiedzkiej tablicy ogłoszeń każdy będzie mógł wymienić się kontaktami, na przykład polecić swoje usługi, zaznaczyć na mapie miasta swoje ulubione miejsca, a także zabrać ze sobą sąsiedzkie ogłoszenia i powiesić na tablicy na swojej klatce schodowej.

Dzień Sąsiadki i Sąsiada będzie odbywał się w Młynach od piątki 31 maja do niedzieli 2 czerwca. Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępny jest tutaj: https://mlynyrothera.pl/wydarzenie/dzien-sasiadki-i-sasiada/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.