Elvin Flamingo w Młynach! Przyjdź i odkryj instalację „Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja” w towarzystwie jej twórcy

fot. A. Hilbrecht

Jedną z wielu wakacyjnych atrakcji, które oferują Młyny Rothera jest wystawa na pograniczu nauki i sztuki. To właśnie w Młynach Elvin Flamingo prezentuje swoją najnowszą instalację bio-art „Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja”. Tylko przez pierwszy miesiąc ekspozycji wystawę zwiedziło już ponad 5 000 osób! W najbliższą niedzielę, 6 sierpnia, na Gości Młynów czeka wyjątkowa niespodzianka – meandry instalacji „Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja” będzie można odkryć w towarzystwie samego jej twórcy, Elvina Flamingo.

Elvin Flamingo, dr hab., prof. ASP, artysta sztuk wizualnych i wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekty bio-art łączą sztukę, biologię i technologię. Jest jednym z niewielu artystów w Polsce zagłębiających i tworzących projekty bio-artystyczne. Prace Elvina Flamingo pokazywano między innymi w: Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu oraz za granicą w: Liverpoolu, Hong Kongu, Houston, Kassel, Aarhus i Sztokholmie czy Lwowie. Jego najnowsza praca „Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja” już w tej chwili spotkała się z uznaniem międzynarodowym.

fot. A. Hilbrecht

Moja najnowsza realizacja — po jej krótkiej premierze w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku — jest po raz pierwszy eksponowana dla publiczności właśnie w Młynach w Bydgoszczy. Ogrom pracy włożony w tę pracę miał różne koleje losu. Tworzyłem ją w czterech miejscach — tak jak przybierała na rozmiarze — tak musiała zmieniać lokum na pracownie. Dla mnie jako twórcy najważniejsze jest docieranie do niehermetycznej, niezwiązanej ze sztuką publiczności. Nowe twarze na moich wystawach są jak komplementy, które sygnalizują uznanie dla mojej sztuki – mówi Elvin Flamingo.

Wystawa balansuje pomiędzy dziełem sztuki i laboratorium. To projekt na pograniczu sztuki, biologii i biotechnologii. Zdominowane przez człowieka życie na Ziemi zmierza w niebezpiecznym kierunku. Musimy zauważyć ten problem. Artysta, wraz z zespołem naukowców, wytypował mikroorganizmy zdolne do rozpoczęcia nowej ewolucji. Są one ekstremalnie odporne i nie zmieniły znacząco swojej formy od ponad trzech miliardów lat, co daje im szansę na przetrwanie. W stworzonym przez artystę laboratorium ewolucja może się hipotetycznie wznowić. Wszystko jest tu autentyczne i może zostać użyte w tym celu… ale nie przez nas.

– Dekapitacja ewolucji to wspaniały przykład na to, że podejmująca trudne tematy, nie idąca na kompromisy sztuka może z całą mocą przemówić do każdej osoby. Duża w tym zasługa autora instalacji i jego chęci kontaktu z odwiedzającymi instalację. Dzięki takim projektom pomagamy naszym gościom zrozumieć wagę zagrożenia katastrofą klimatyczną. Używamy do tego języka sztuki, a ten nie powinien być hermetyczny. Projekty art.&science takie jak instalacja Elvina Flamingo pozwalają nam realizować misję centrum nauki i kultury – mówi Sławomir Czarnecki, Dyrektor Młynów Rothera.

Z Elvinem Flamingo będzie można porozmawiać o i na wystawie „Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja” w najbliższą niedzielę, 6 sierpnia, w godz. 14—16.  Więcej informacji o tym o spotkaniu z artystą: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/elvin-flamingo-w-mlynach/
Natomiast sama instalacja będzie dostępna w Młynach do 31 sierpnia, codziennie, w godzinach otwarcia instytucji. Zwiedzanie jest bezpłatne.

fot. A. Hilbrecht
Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.