Europejska Stolica Kultury 2029 – bez finału, ale z mocnym impulsem do dalszego działania
Dzisiaj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki pierwszego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Bydgoszcz podjęła starania wraz z 11 polskimi miastami, spośród których tylko cztery dostały szansę rozbudowania koncepcji.
Europejska Stolica Kultury (ESK) to inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie. Miasto, które otrzymuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie tylko promuje swoją ofertę kulturalną i organizuje różnorodne wydarzenia, ale dostaje szansę na dodatkowy rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej. Bydgoszcz, wraz z 11 innymi miastami, zgłosiła kandydaturę w konkursie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Motyw domu i bydgoskiej gościnności
Przedstawiona we wniosku aplikacyjnym koncepcja koncentrowała się na motywie domu. To właśnie wokół niego zaplanowano program wydarzeń w ramach obchodów ESK. Koncepcja uwzględniała 7 głównych obszarów tematycznych, określanych jako 7 obszarów mieszkania. Każdy z nich poruszał inny wątek, a wszystkie znajdowały swoje odzwierciedlenie w planowanych wydarzeniach i aktywnościach. Zespół merytoryczny, który przygotował aplikację, zadbał o to, aby w proponowanej koncepcji odzwierciedlenie znalazła zarówno lokalna tożsamość kulturowa, jak i bydgoska gościnność oraz tradycje. Działania planowane były w taki sposób, aby angażować zarówno mieszkanki i mieszkańców miasta, jak i gości i gościnie.
– Europejska Stolica Kultury jest tak pomyślana, żeby na udziale w konkursie skorzystało każde miasto. Dlatego z uwagą zapoznamy się z opinią komisji na temat kandydatury Bydgoszczy, wyciągniemy wnioski z procesu przygotowania aplikacji konkursowej. Przed miastem i tak stoi zadanie przygotowania nowej strategii rozwoju kultury 2027+, a analizy i postulaty, które powstały podczas kandydowania są dobrym punktem wyjścia do prac nad strategią – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera i koordynator procesu opracowania aplikacji.
Bydgoszcz dostrzeżona
Chociaż Bydgoszcz nie dostała szansy rozbudowania koncepcji i jej przedstawienia w drugim etapie, miasto i tak ma powody do radości! Już samo podjęcie starań w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pozwoliło miastu zaistnieć na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Kandydatura Bydgoszczy stała się okazją do zaprezentowania potencjału kulturowego miasta kameralnego, gościnnego, atrakcyjnie położnego nad wodą i wśród zieleni, miasta, które dostrzega wyzwania, przed jakimi stoi dzisiaj cała Europa i które jest gotowe na nie odpowiedzieć. Jednocześnie też był to impuls do działania dla lokalnego środowiska.
Po 45-minutowej prezentacji reprezentacja Bydgoszczy odpowiadała na pytania komisji składającej się z międzynarodowych ekspertów. Pytania dotyczyły m.in. planów na nową strategię rozwoju kultury (obecna zaplanowana jest do 2026 roku, a tytuł ESK będzie obowiązywał w 2029 roku), zaplanowanego przez miasto budżetu oraz zdolności regionu do ugoszczenia dużej liczby osób.
Z kulturą w przyszłość
Mocną stroną bydgoskiej aplikacji była autentyczność, racjonalność i bazowanie na dostępnych zasobach, dlatego też koniec starań konkursowych nie przekreśla realizacji planów. Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, którego zespół pracował nad aplikacją, będzie kontynuowało działania zapoczątkowane w ramach konkursu o tytuł ESK.
– Jako instytucja podejmujemy zobowiązanie działania w duchu koncepcji merytorycznej bydgoskiej kandydatury. Zapraszamy do zapoznania się z koncepcją, do rozmowy i do współpracy. Tematy zapisane w koncepcji są zbyt ważne, żeby odłożyć je na półkę – dodaje Sławomir Czarnecki.
Najbliższa okazja do współdziałania w tym temacie czeka na bydgoszczanki i bydgoszczan już jutro! W godz. 11-18 w Młynach Rothera odbędzie się spotkanie „Wspólnie o kulturze”, podczas którego mieszkanki i mieszkańcy będą rozmawiać o potrzebach, które kultura zaspokaja, oczekiwaniach i marzeniach. Wydarzenie będzie szansą na podzielenie się refleksjami z dotychczasowego uczestnictwa w kulturze oraz na zaplanowanie konkretnych działań w przyszłości. Wszystkie pomysły zespół Młynów Rothera zbierze oraz opublikuje. Więcej informacji: https://bydgoszcz2029.com/wspolnie-o-kulturze-spotkanie-bydgoszczan-i-bydgoszczanek-w-formule-open-space/