Jakie historie płyną z nurtem bydgoskich rzek? Odkryj wyjątkowe słuchowisko z wodą w tle

Położone w sercu Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej, Młyny Rothera konsekwentnie wypełniane są życiem przez zespół pasjonatów. Jednym z najnowszych projektów jest dźwiękowo-artystyczne przedsięwzięcie w postaci słuchowiska zrealizowanego wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Bydgoszczy. „Nawet rzeki szepczą” według autorskiej koncepcji Rafała Kołackiego można posłuchać już w sieci, na popularnych platformach!
„Nawet rzeki szepczą” to słuchowisko, które powstawało przez kilka miesięcy. W autorski projekt Rafała Kołackiego zaangażowały się mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy. Podczas spotkań warsztatowych uczestniczki i uczestnicy przeprowadzali wywiady z bydgoszczankami i bydgoszczanami, wsłuchując się w ich historie związane z bydgoską wodą. Podczas cyklu inspirujących spotkań, pełnych rozmów i nagrywania dźwięków przyrody, powstał materiał na słuchowisko.
– Warsztaty odbywały się w terenie, nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. W pięknej zimowej aurze zbieraliśmy tam nagrania terenowe, ale także spotykaliśmy się z ludźmi, dla których woda jest nieodłączną częścią ich codziennego życia, zupełnie jak dla bohaterów wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, której ten projekt jest kolejnym elementem. Dzięki tym historiom odkryliśmy niesamowite punkty na mapie miasta i zyskaliśmy zupełnie nowe spojrzenie na nasze rzeki. Mam nadzieję, że efekt finalny warsztatów będzie zachętą dla odbiorców słuchowiska, by wyruszyli na wycieczki i odkryli te rzeki, znaleźli nad nimi swoje ulubione miejsca, a jeśli już takie mają to że się nimi z nami podzielą – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach.
fot. P.Chenc
Nowy projekt Młynów Rothera promuje lokalne dziedzictwo. Słuchowisko zawiera opowieści dotyczące unikalnych wspomnień i doświadczeń z życia zwykłego człowieka czy też całej społeczności w określonym miejscu i czasie, ale też istotne informacje na temat zmian zachodzących w kulturze, miejskim krajobrazie czy historie poszczególnych miejsc. Osobiste wspomnienia bydgoszczanek i bydgoszczan zostały ubarwione akompaniamentem otoczenia dźwiękowego bydgoskich rzek i terenów z nimi związanych. O Wiśle opowiadali: Hanna Rzadkosz-Florkowska, Tomasz Błaszkiewicz, Damian Rączka. O Brdzie i barce “Ella” opowiadali: Mariusz Krajczewski i Barbara Ziętara. O Kanale Bydgoskim i miedzyńskich strumieniach opowiadała: Eulalia Ryszkowska.
Współtwórcami materiału są uczestniczki i uczestnicy warsztatów, którzy przy okazji realizacji projektu odkryli, czym jest krajobraz dźwiękowy i mogli poćwiczyć świadome słuchanie. Całe przedsięwzięcie odbywało się pod czujnym okiem (i uchem!) Rafała Kołackiego, archeologa, twórcy słuchowisk, bajek, instalacji dźwiękowych i muzyki do filmów oraz badacza dźwiękowej tkanki miejskiej.
Słuchowisko „Nawet rzeki szepczą” jest dostępne bezpłatnie na platformach Spotify i SoundCloud. Posłuchaj na Spotify: https://open.spotify.com/show/752BuLBNYTK7rpMEyLmwuR lub na Soundcloud: https://soundcloud.com/user-977310025/nawet-rzeki-szepcza-sluchowisko