Przejdź do treści

Jakie historie płyną z nurtem bydgoskich rzek? Odkryj wyjątkowe słuchowisko z wodą w tle

Położone w sercu Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej, Młyny Rothera  konsekwentnie wypełniane są życiem przez zespół pasjonatów. Jednym z najnowszych projektów jest dźwiękowo-artystyczne przedsięwzięcie w postaci słuchowiska zrealizowanego wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Bydgoszczy. „Nawet rzeki szepczą” według autorskiej koncepcji Rafała Kołackiego można posłuchać już w sieci, na popularnych platformach! 

 „Nawet rzeki szepczą”to słuchowisko, które powstawało przez kilka miesięcy. W autorski projekt Rafała Kołackiego zaangażowały się mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy. Podczas spotkań warsztatowych uczestniczki i uczestnicy przeprowadzali wywiady zbydgoszczankami i bydgoszczanami, wsłuchując się w ich historie związane zbydgoską wodą. Podczas cyklu inspirujących spotkań, pełnych rozmów inagrywania dźwięków przyrody, powstał materiał nasłuchowisko.   

Warsztaty odbywały się w terenie, nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. W pięknej zimowej aurze zbieraliśmy tam nagrania terenowe, ale także spotykaliśmy się z ludźmi, dla których woda jest nieodłączną częścią ich codziennego życia, zupełnie jak dla bohaterów wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, której ten projekt jest kolejnym elementem. Dzięki tym historiom odkryliśmy niesamowite punkty na mapie miasta i zyskaliśmy zupełnie nowe spojrzenie na nasze rzeki. Mam nadzieję, że efekt finalny warsztatów będzie zachętą dla odbiorców słuchowiska, by wyruszyli na wycieczki i odkryli te rzeki, znaleźli nad nimi swoje ulubione miejsca, a jeśli już takie mają to że się nimi z nami podzielą mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach. 

fot. P.Chenc

Nowy projekt Młynów Rothera promuje lokalne dziedzictwo.Słuchowisko zawiera opowieści dotyczące unikalnych wspomnień idoświadczeń zżycia zwykłego człowieka czyteż całej społeczności wokreślonym miejscu iczasie, aleteż istotne informacje natemat zmian zachodzących wkulturze, miejskim krajobrazie czyhistorie poszczególnych miejsc. Osobiste wspomnienia bydgoszczanek ibydgoszczanzostały ubarwione akompaniamentem otoczenia dźwiękowego bydgoskich rzek iterenów znimi związanych.OWiśle opowiadali: Hanna Rzadkosz-Florkowska, Tomasz Błaszkiewicz, Damian Rączka. O Brdzie ibarce “Ella” opowiadali: Mariusz Krajczewski iBarbara Ziętara. O Kanale Bydgoskim imiedzyńskich strumieniach opowiadała: Eulalia Ryszkowska.  

Współtwórcami materiału są uczestniczki i uczestnicy warsztatów, którzy przy okazji realizacji projektu odkryli, czym jest krajobraz dźwiękowy i mogli poćwiczyć świadome słuchanie. Całe przedsięwzięcie odbywało się pod czujnym okiem (i uchem!) Rafała Kołackiego, archeologa, twórcy słuchowisk, bajek, instalacji dźwiękowych imuzyki dofilmów orazbadacza dźwiękowej tkanki miejskiej.  

Słuchowisko „Nawet rzeki szepczą” jest dostępne bezpłatnie na platformach Spotify i SoundCloud. Posłuchaj na Spotify: https://open.spotify.com/show/752BuLBNYTK7rpMEyLmwuR lub na Soundcloud: https://soundcloud.com/user-977310025/nawet-rzeki-szepcza-sluchowisko