Jesień należy do dizajnu! Bydgoskie Dni Projektowe w Młynach Rothera

Najnowsze wydarzenie na polskiej scenie projektowej ma celebrować twórcze podejście do życia. Tematem pierwszej edycji Bydgoskich Dni Projektowych jest WYMIANA. Festiwal odbędzie się 14-16 października.


Bydgoskie Dni Projektowe to nowe wydarzenie z dizajnem w roli głównej, którego organizatorem są Młyny Rothera, a kuratorką została Beata Bochińska.

Festiwal skierowany jest nie tylko do profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą projektową, ale przede wszystkim do każdego, kto w aktywny sposób kształtuje swoją przestrzeń. Jak przekonują organizatorzy, miłośnicy i miłośniczki pięknych przedmiotów oraz twórczego podejścia do życia świetnie się w nim odnajdą.

Wymiana motywem przewodnim

Punktem wyjścia dla festiwalu jest wymiana odbywająca się na wielu poziomach: świata realnego i cyfrowego, przestrzeni miasta oraz międzypokoleniowego, twórczego aktywizmu. Wymiana doświadczeń, zasobów, opinii jest procesem bardziej demokratycznym niż nam się wydaje i świetnie oddaje ideę Bydgoskich Dni Projektowych. 

fot. Renata Dąbrowska

Nie bez znaczenia jest doświadczenie pandemii, które zweryfikowało nasze funkcjonowanie. Żyjemy między światem online i offline – codzienne nawyki i konsumpcja kultury zmieniają się bardziej dynamicznie niż kiedykolwiek, co staje się wyzwaniem dla projektantów i dla każdego z nas. W czasie festiwalu możecie liczyć na mnóstwo innowacji, których doświadczycie w Młynach Rothera i na własnym smartfonie –  podkreśla Beata Bochińska, kuratorka Bydgoskich Dni Projektowych, była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i autorka bestsellera “Zacznij kochać dizajn”. 

Szczegóły na temat Bydgoskich Dni Projektowych można znaleźć na stronie festiwalu na Facebooku. Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/1UMx4ur4W


Bydgoska scena dizajnu

Festiwal dizajnu nie bez powodu odbywa się w Bydgoszczy. To miasto, które ciągle się zmienia oraz ma bogatą tradycję związaną z produkcją oraz polskim wzornictwem przemysłowym Natomiast miejski charakter festiwalu szczególnie mocno akcentuje udział zaangażowanych mieszkańców i mieszkanek, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami bydgoskiej przestrzeni.  

fot. Iga Kujawa

Miasto to przestrzeń wymiany idei i twórczego fermentu. Jako nowa, świeża instytucja chcemy aktywnie włączyć się w tę wymianę. Dlatego powołujemy do życia Bydgoskie Dni Projektowe. Inicjowanie tego wydarzenia to dla nas ekscytujące doświadczenie – dodaje Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera, menedżer kultury, filozof. W sam festiwal aktywnie zaangażowani są twórcy i twórczynie w tym związani lub wywodzący się właśnie z Bydgoszczy. Wydarzenie warto odwiedzić także z czystej ciekawości, aby sprawdzić, co kryje się w murach jednej z największych bydgoskich inwestycji ostatnich lat, Młynach Rothera przekształconych w instytucję kultury.  

Bydgoskie Dni Projektowe – co nas czeka?

Bydgoskie Dni Projektowe odbędą się 14-15-16 października 2022 r. W tym czasie na uczestników i uczestniczki będą czekać strefy pełne kreatywności i innowacji. 

Pierwsza z nich to Strefa Odkryć opierająca się na wystawach w modelu klasycznym oraz cyfrowych oprowadzeń 360 i doświadczeniem wystaw w wersji VR, których kuratorkami są: Agnieszka Stanasiuk, artystka, projektantka tkanin, scenografka teatralna, Katarzyna Hodurek-Kiek, kustosz w kieleckim Muzeum Zabawy i Zabawek oraz Anna Siedlecka, projektantka i współtwórczyni inicjatyw wspierających polski dizajn. Wystawy towarzyszące można obejrzeć do końca roku. 

Kolejna to Strefa Poszukiwań z wymianą idei, której towarzyszyć będzie Dizajn challenge – hackathon dla zespołów kreatywnych poszukujący rozwiązań na promocję polskiej myśli projektowej oraz architektoniczna ekspozycja Cyfrowe Młyny, czyli pokaz skanów 3D budynków Młynów Rothera i Wyspy Młyńskiej. 

Strefa Rozwoju będzie natomiast po brzegi wypełniona warsztatami: dla sympatyków dizajnu, którzy chcą zacząć przygodę z kolekcjonowaniem wzornictwa oraz dla projektantów, miłośników projektowania czy technologii. Ponadto w strefie partnerów można będzie poznać wiele nowatorskich produktów i rozwiązań przeznaczonych nie tylko dla profesjonalistów. 

Kuratorką festiwalu jest Beata Bochińska, historyczka sztuki i była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera. Partnerem strategicznym i realizatorem jest Fundacja Bochińskich. 

Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/1UMx4ur4W 

Więcej w mediach społecznościowych: 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.