Jesienią odkryjemy Bydgoszcz na nowo – informacja prasowa

Jesienią odkryjemy Bydgoszcz na nowo, z perspektywy wody. Miasto Bydgoszcz podpisało ze spółką TRIAS AVI umowę na zaprojektowanie i wykonanie wystawy stałej w Spichrzu Zbożowym.


Prace nad otwarciem Młynów Rothera nabierają tempa. Jesienią do użytku zostanie oddany Spichrz Zbożowy, a w nim – m. in. wystawa stała Węzły. Będzie to opowieść o rozwoju naszego miasta nierozerwalnie związanego z rzeką, prezentowana od połowy XIX wieku, czyli czasów, gdy powstały Młyny Rothera, do współczesności.

Na początku stycznia odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami inwestora, którym jest Miasto Bydgoszcz i wykonawcami wystawy – firmą TRIAS AVI. Spółka ma duże doświadczenie w projektowaniu wyposażenia nowoczesnych instytucji kultury, w tym zlokalizowanych w obiektach historycznych  takich jak m. in. Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Schindlera czy Rynek Podziemny w Krakowie.Spotkanie Wykonawcy, Inwestora i przedstawicieli Młynów Rothera, fot. J. KarczewskaNowa ekspozycja w Młynach Rothera będzie opowiadała o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek. Zwiedzający wystawę stałą dowiedzą się m.in. jak ważne dla rozwoju tego miasta są infrastruktura i szlaki wodne. Zgodnie z panującymi obecnie trendami, oprócz wspomnianej narracji, wystawa będzie zachęcała do interakcji i samodzielnego eksperymentowania. Jako bydgoszczanin mogę potwierdzić, że płynąca przez miasto Brda, pobliska Wisła i Kanał Bydgoski miały i mają ogromny wpływ na budowanie wspólnoty i tożsamości mieszkańców. Bezdyskusyjnie, zarówno w przeszłości, jak i dziś, woda także determinuje charakter i kierunek rozwoju miasta – wyjaśnia Dawid Polasik, dyrektor handlowy TRIAS AVI. – Warto też zauważyć, że w ostatnim czasie kilka naszych projektów ma bezpośredni związek z wodą. Jesteśmy w trakcie realizacji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie i Fabryki Wody w Szczecinie. Natomiast w 2020 roku oddaliśmy do użytku Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, gdzie spory fragment ekspozycji poświęcony był wodzie.Przykładowe realizacje firmy TRIAS AVI, fot. Materiały prasowe TRIAS AVIZespół kuratorski składający się z zewnętrznych ekspertów i pracowników Młynów już od wielu miesięcy pracuje nad gromadzeniem materiałów na wystawę.

– Za nami poszukiwania, z których wyłoniliśmy do pokazania na wystawie ok. 400 archiwalnych materiałów. W tym miejscu muszę wspomnieć o ogromnej roli współpracy z innymi podmiotami, które udostępniły nam swoje zasoby. Są to m. in. Archiwum Państwowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polska Agencja Prasowa, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego czy Bydgoska Kronika Filmowa.

Nie mniej cenne są dla nas materiały pozyskane od lokalnych prywatnych kolekcjonerów. Nawiązaliśmy też przy okazji prac nad wystawą relacje z wieloma świadkami historii, m. in. byłymi pracownikami Polskich Zakładów Zbożowych, które mieściły się w Młynach do lat 90. Przez ostatni rok zgromadziliśmy ogromne ilości materiałów, informacji, wspomnień – mówi Patrycja Jankowska, koordynatorka prac nad wystawą z ramienia Młynów Rothera.

Na piętrze wystawy zmierzymy się z wyzwaniami przyszłości. Jak Bydgoszcz może dalej rozwijać swój potencjał miasta nad wodą? Czy kryzys klimatyczny nam w tym przeszkodzi? Co, jeśli wody nam zabraknie? Jak radzą sobie z tym problemem inne miasta?

– Co ciekawe, nawiązaliśmy kontakt z Kapsztadem, z którym łączy nas położenie na 18. południku. To miasto wyszło już parę lat temu z poważnych tarapatów związanych z niedoborem wody. Na wystawie pojawi się filmowe przesłanie, nagrane specjalnie dla nas przez Premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej – dodaje Patrycja Jankowska.

Przypomnijmy – kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: 3 największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Obecnie trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz, które otwierane będą sukcesywnie. W formule tymczasowej odbywają się już w obiekcie pierwsze wydarzenia – wystawy, koncerty, warsztaty; działa także punkt informacyjny, a w weekendy – minikawiarnia prowadzona przez bydgoski lokal Parzymy Tutaj. Niedawno Młyny ogłosiły konkurs na prowadzenie restauracji w Spichrzu Zbożowym (więcej informacji).

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.