Michał Zygmunt ODRA SOUND DESIGN – Młyny zapraszają na koncert i spotkanie

Siła rzeki, determinacja i prawdziwy łowca dźwięku – to połączenie musi się udać! Michał Zygmunt przemierza właśnie tradycyjną łódką pychówką w poprzek kraju – ze wschodu na zachód, z Bugu na Odrę, a Młyny zapraszają na wyjątkowy koncert i spotkanie inspirowane tym rejsem!  Koncert odbędzie się 2 kwietnia w synagodze w Starym Fordonie, a na spotkanie z artystą organizatorzy zapraszają 3 kwietnia do Młynów Rothera.  

W niedzielę, 2 kwietnia, Młyny we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu, organizują koncert Michała Zygmunta. ODRA SOUND DESIGN to wielowymiarowa przygoda dźwiękowa, która zabrzmi w klimatycznym wnętrzu synagogi w Starym Fordonie. To podróż, której inspiracją stała się siła rzeki. Artysta porwie słuchaczy do intymnego, wodnego świata, mglistego, ale też tętniącego życiem dzikiej przyrody. Muzyka, która popłynie we wnętrzach synagogi to połączenie dźwięków natury, ambientowych brzmień gitary i elektroniki.


Fot. materiały Michała Zygmunta

– Wyprawa Michała Zygmunta jest świetną okazją do porozmawiania o rzekach, które na co dzień traktujemy jako stały element krajobrazu, ale nie zastanawiamy się nad tym, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu. Po ostatnich wydarzeniach związanych z zanieczyszczeniem i zatruciem dużych rzek, a także wysychaniem tych mniejszych spowodowanym działalnością człowieka i zmianami klimatu, być może ta świadomość zacznie wzrastać. Mam nadzieję, że zacznie się tak również dziać dzięki przedsięwzięciom artystycznym, które nas uwrażliwają na pewne zagadnienia. Podczas tego wydarzenia będziemy mogli przyjrzeć się również naszym rzekom – koncertem zaczniemy przy Wiśle, spotkanie odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Brdy. O ich istnieniu, walorach i zagrożeniach, jakie na nie czyhają, mówimy również na wystawie “Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Tym bardziej cieszymy się, że Michał Zygmunt przyjął nasze zaproszenie i zatrzyma się u nas, by podzielić się swoją muzyką i obserwacjami z podróży – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach.

Natomiast w poniedziałek, 3 kwietnia, w Młynach Rothera odbędzie się spotkanie z artystą, połączone z pokazem fotografii. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy o realizowanym przez Michała Zygmunta projekcie, jakim jest rejs tradycyjną, drewnianą łódką pychówką, w poprzek kraju. Artysta dosłownie przypłynie do nas, prosto ze wschodu Polski. 

Michał Zygmunt jest muzykiem, łowcą dźwięków, społecznikiem zaangażowanym w sprawy rzek. 20 marca rozpoczął rejs, którego trasa liczyć będzie 1300 kilometrów. Spływ odbywa się przez Bug od granicy Białoruskiej, przez Narew, dziką Wisłę, Brdę, kanał Bydgoski, uregulowaną i przeobrażoną Noteć, Wartę, aż do Odry i stąd w górę do Chobieni (Dolnośląskie). Rejs jest inicjatywą promującą rzeki, świadome poznawanie i odkrywanie ich walorów oraz charakteru. Projekt jest także sposobem na szerzenie wiedzy dot. tradycyjnych, drewnianych łódek, świadomej rekreacji i zaangażowanej turystyki rzecznej. 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.