Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – Młyny zapraszają na uroczystość czytania imion  

27 stycznia obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Młyny Rothera już po raz kolejny kultywują pamięć o tych, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych i zapraszają na uroczystość czytania imion. W tym dniu zostaną upamiętnieni bydgoscy sąsiedzi, którzy zginęli w czasie Zagłady.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem tego czasu i miejscem zagłady ponad 1,1 miliona osób. W Auschwitz mordowani i więzieni byli obywatele niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, w zdecydowanej większości Żydzi.  Mimo że wiele ofiar Holokaustu nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca i instytucje. Młyny w najbliższy piątek przypomną bydgoskich sąsiadów, którzy zginęli w czasie Zagłady.

W Młynach Rothera zależy nam na kultywowaniu pamięci o bydgoszczanach, którzy chodzili po tych samych ulicach i mijali te same miejsca, które my mijamy dzisiaj. Żydzi są częścią naszego lokalnego dziedzictwa, a ślad po tym, że nasze narody przez wieki były sąsiadami, jest obecny chociażby w naszym języku czy w naszej kuchni. Upamiętnienie ofiar Zagłady może być małym gestem o wielkiej mocy: to zabranie stanowiska i wyrażenie sprzeciwu wobec przejawom nienawiści i dyskryminacji. Pamiętając o przeszłości, możemy budować przyszłość, która jest oparta na dialogu i solidarności – mówi Kamila Burchart, Specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.

Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godz. 12.00 w miejscu, w którym stała bydgoska synagoga – u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Złożone zostaną kwiaty i kamienie – żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Natomiast ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbędzie się na Placu Teatralnym.

Młyny już po raz drugi organizują to wydarzenie we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Dodatkowo, w dniach 27.01-02.02.2023, będzie można zobaczyć w Młynach fotografie życia codziennego Żydów, którzy do II wojny światowej związani byli z Bydgoszczą. Zdjęcia zostały pozyskane z Yad Vashem i United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Materiały stanowią część zbiorów prowadzonego przez Młyny archiwum bydgoskich historii Wywiad-rzeka.