Młyn-Maszyna wprawiona w ruch! Młyny Rothera zapraszają na nową wystawę stałą [fotorelacja]

W miniony weekend wystawa Młyn-Maszyna została oficjalnie otwarta, a świętowaniu towarzyszyły różnorodne wydarzenia, pokazy i warsztaty. Młyn-Maszyna to pierwsza w Bydgoszczy interaktywna ekspozycja popularnonaukowa i druga wystawa stała w Młynach. Ekspozycja została wprawiona w ruch, a pierwsi goście wyszli z niej bardzo zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę dotyczącą praw fizyki, procesów i zjawisk. 

Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Ekspozycja opowiada o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. W miniony weekend premierowo zwiedzali wystawę zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Otwarciu wystawy towarzyszyły różnego rodzaju wydarzenia popularnonaukowe – spotkania, warsztaty i pokazy. A do Bydgoszczy przyjechali popularyzatorzy nauki z całej Polski, reprezentując m.in. Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu czy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

– Cieszymy się, że otworzyliśmy kolejny etap funkcjonowania Młynów i możemy zaprosić naszych gości na wystawę, która pozwala połączyć zabawę z nauką. Jako centrum nauki pomagamy zrozumieć i tworzymy przestrzeń do tego, aby doświadczać, odkrywać i poznawać. Zapraszamy wszystkich do fascynującego świata nauki! – mówi Anna Czarnecka, kierowniczka Działu Komunikacji Młynów.

Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki za tym stoją? Sprawdźmy! W naszym centrum nauki można wcielić się w role konstruktorów, pracowników młynów i architektów. Przy użyciu współczesnych maszyn dzieci i dorośli będą eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy można znaleźć na wystawie.

– Wyposażenie Młynów nie zachowało się do naszych czasów. Dzięki wystawie możemy dowiedzieć się, jak działają maszyny przemysłowe, a z pomocą interaktywnych eksponatów doświadczyć w praktyce, jakie zjawiska naukowe, temu działaniu towarzyszą. Wystawa inspiruje do odkrywania świata nauki i techniki. Eksperymentowanie i poznawanie nowych pojęć to wspaniała zabawa – mówi Sylwia Mularczyk, autorka koncepcji i scenariusza wystawy oraz zastępczyni kierowniczki Działu Programowego Młynów.

Ekspozycja została oficjalnie otwarta w piątek, 8 grudnia br. Wystawa jest stałą atrakcją instytucji, wstęp na nią jest biletowany. Młyny zapraszają do odkrywania wystawy od wtorku do piątku w godz. 10-18 i od piątku do niedzieli w godz. 12-20.
Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/mlyn-maszyna/ 


Wykonawcą wystawy jest spółka MAE Multimedia Art & Education. To gdańska pracownia doświadczona w kompleksowym prowadzeniu procesu tworzenia wystaw dla muzeów i centrów nauki. W portfolio firmy możemy zobaczyć realizację ekspozycji m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.


Koszt inwestycji to ok. 4,9 mln złotych. Projekt pn. Rewaloryzacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.5 Rozwój potencjału endogenicznego regionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

fot. A. Pawska i A.Hilbrecht / Młyny Rothera

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.