Młyny Rothera – najlepszy kierunek na lato
Wakacje w Młynach nabierają tempa. W letnim programie znajdzie się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Dowiemy się, jak wygląda sekretny świat mrówek, mieszkańcy osiedla Fordon zostaną zaproszeni do stworzenia społecznego archiwum, a na warsztatach szkutniczych przekonamy się, że praca rzemieślnika nie odchodzi w zapomnienie.
Zamiast w szkolnej ławce, w młyńskich murach – dzieci będą odkrywać świat nauki przez zabawę. Tego lata kalendarz Młynów Rothera wypełniony jest różnorodnymi wydarzeniami. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin, miłośników sztuki, kultury i nauki oraz aktywnego spędzania czasu.
Warsztaty „Kręcimy sztukę!” oraz „Wirujące zabawki” pozwolą najmłodszym poeksperymentować, odkryć tajniki ruchu obrotowego i tworzenia abstrakcyjnych dzieł sztuki. Będzie można także połączyć przyjemne z pożytecznym – dzieci oraz ich opiekunowie będą mieli okazję, by poznać tajemniczy świat owadów. Na spotkaniu z Elvinem Flamingo, przekonamy się, jakie sekrety skrywają mrówki i czy mogą tworzyć sztukę. Na warsztatach „Mój pierwszy pojazd z napędem” starsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił w budowie pojazdów lub poznać dziennikarstwo „od kuchni” i wcielić się w rolę młodych dziennikarzy podczas zajęć „I Ty możesz zostać reporterem!”.
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, ale także dobrej zabawy, nowych doświadczeń i rozwijania swoich umiejętności. Młyny na lato zaplanowane zostały tak, aby dostarczyć wszystkiego po trochu, aby każdy znalazł coś dla siebie, aby każdy poczuł się dobrze. Przygotowaliśmy szereg warsztatów, spotkań, pokazów i mamy nadzieję, że nie raz się spotkamy w Młynach latem. – zaprasza Dagmara Lewandowska, Specjalistka ds. programowych
W stałej ofercie Młynów Rothera znajdziecie dwie wystawy stałe. Pierwsza z nich, „Młyn-Maszyna”, zabierze gości w podróż przez historię młynarstwa, pokazując jak natura, nauka i technika współdziałały w procesie mielenia zboża. Druga wystawa, „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, przeniesie zwiedzających w czasie do samego serca Bydgoszczy, gdzie Brda, Kanał Bydgoski i Wisła łączą się w opowieści o historii i przyszłości miasta. W lipcu i sierpniu wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” będzie można zwiedzić z przewodnikiem – w cenie biletu! Oprowadzanie z przewodnikiem to okazja, by w pełni zanurzyć się w historię miasta, poznać jego bogactwo kulturowe i zasoby naturalne. Zwiedzanie z przewodnikiem w cenie biletu będzie odbywać się we wtorki o godz. 16:30, w czwartki o godz. 16:30 i w niedziele o godz. 15:00.
Miłośnicy kina, zwłaszcza tego dokumentalnego będą mogli obejrzeć film „Instagramowa rodzina”, który porusza tematykę współczesnych mediów społecznościowych. Projekcja już 8 lipca. Dla miłośników literatury zaplanowano autorskie spotkania literackie. Cykl zapoczątkuje rozmowa z Jakubem Małeckim. Będzie to okazja do dyskusji o jego najnowszej książce „Korowód”. Spotkanie już 12 lipca. Dla tych, którzy marzą o własnoręcznie wykonanych łódkach przygotowano warsztaty szkutnicze. Poprowadzi je Rafał Kmieć. To prawdziwa gratka dla kreatywnych fanów majsterkowania. Wśród wydarzeń zaplanowano również Slam filozoficzny #4: iter/viator, który odbędzie się 19 lipca, to intelektualna rozrywka dla wszystkich pragnących filozoficznych wyzwań.
Głównym bohaterami tego lata będą mieszkańcy miasta, a w szczególności ci, związani z historią Fordonu. „Wywiad-rzeka: Rozmowy o mieście” to cykl inspirujących spotkań, które odbędą się już w lipcu. Pierwsze dwa wydarzenia tego cyklu skupią się na tożsamości Fordonu – jednej z najstarszych dzielnic Bydgoszczy, która w tym roku obchodzi swoje 600-lecie. Na spotkania warto przynieść ulubione fotografie, związane z Fordonem, aby wspólnie stworzyć społeczne archiwum. „Wywiad-rzeka: Rozmowy o mieście” zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
„Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście” to projekt skierowany do mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy, których zapraszamy do aktywnego udziału w spotkaniach, dyskusjach i różnorodnych wydarzeniach towarzyszących. Wspólnie porozmawiamy o tożsamości Fordonu, o Bydgoszczy widzianej z perspektywy rzek i o symbolach naszego miasta. Będzie to również okazja w ramach każdego spotkania do współtworzenia z nami społecznego archiwum bydgoskich historii i podzielenia się swoimi fotografiami zarówno tymi starszymi, jak i tymi wykonanymi niedawno. – mówi Jakub Łyczek, Główny specjalista ds. programowych
Nie zabraknie również sierpniowych atrakcji. Flagowym wydarzeniem organizowanym przez Młyny Rothera będzie Piknik Popularnonaukowy na Wyspie Młyńskiej z okazji 119. urodzin Mariana Rejewskiego.
W wybranych wakacyjnych terminach na parterze Spichrza Mącznego w Młynach na gości będą czekać dwie strefy: do odpoczynku, a także gratka dla miłośników kultowych retro gier na konsolach.
Więcej informacji o poszczególnych letnich atrakcjach znajduje się TUTAJ!