Młyny Rothera przypomną o bydgoskim kryptologu  

fot. F. Kowalkowski

W tym roku przypada 118. Rocznica urodzin Mariana Rejewskiego. Młyny Rothera dbają o to, by przypominać bydgoszczankom i bydgoszczanom o tej wyjątkowej postaci i po raz kolejny zapraszają na piknik popularnonaukowy z okazji rocznicy urodzin bydgoskiego kryptologa. W sobotę, 19 sierpnia, taras Młynów zamieni się w piknikowe miasteczko pełne różnorodnych atrakcji związanych z kodowaniem, wyzwaniami logicznymi, wirtualną rzeczywistością czy robotyką.  

Młyny Rothera oferują wydarzenia w obszarach nauki i kultury, zwracając szczególną uwagę na historię lokalną i pamięć o tutejszych mieszkańcach. Przypominanie o życiorysie Mariana Rejewskiego jest naturalną częścią działań instytucji. Bydgoski naukowiec przyczynił się do odmienienia losów II wojny światowej, jest więc postacią, z której jako mieszkańcy miasta możemy być dumni i która może być inspirująca dla młodszych pokoleń. 

– Rocznica urodzin Rejewskiego to okazja do spojrzenia na tę postać na nowo. Bydgoszczanin zmienił losy świata dzięki swojej wiedzy z dziedzin matematyki i kryptologii. Jak współcześnie mogłaby wyglądać jego praca? Piknik da możliwość zobaczenia rozwoju dziedzin, w których specjalizował się kryptolog. Atrakcje przygotowane będą dla każdego, zarówno na dzieci, jak i na dorosłych czekają gry i łamigłówki, pozwalające na rozbudzenie zainteresowania nauką – mówi Anna Stempska, kierowniczka Działu Programowego Młynów. 

Podczas wydarzenia taras Młynów Rothera zamieni się w naukowe miasteczko. Na odwiedzających czekać będzie 7 stanowisk wypełnionych atrakcjami. Warto odwiedzić je wszystkie, biorąc jednocześnie udział w grze terenowej, w której do wygrania będą nagrody powiązane z tematyką wydarzenia. Biuro Nowych Technologii IPN zaprosi do „Gry Szyfrów”, nagrodzonej Wydarzeniem Historycznym Roku 2023, gdzie na interaktywnym stanowisku dzięki goglom VR będzie można wcielić się w rolę polskich kryptologów. Na stoisku poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma będzie można zapoznać się z metodami szyfrowania, a na najmłodszych gości czekać będą gry i kolorowanki. IPN Delegatura w Bydgoszczy zaprezentuje wystawę biograficzną o Marianie Rejewskim i zaprosi na seans filmu „Kryptolog”. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy przedstawi, jak wyglądały szkoły w okresie zaboru pruskiego i dwudziestolecia międzywojennego. Będzie można też spróbować swoich sił w wirtualnych escape roomach Biblioteki.  

fot. F. Kowalkowski

Na miłośników turystyki czekają spacery tematyczne śladami Mariana Rejewskiego, organizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Entuzjaści najnowszych technologii znajdą coś dla siebie na stoiskach Stowarzyszenia ROBOproject i Freelab. Oba stowarzyszenia zajmują się edukacją i technologią, a na pikniku zaprezentują możliwości druku 3D. Na młyńskim tarasie będzie można spotkać także interaktywnego robota SANBOT – pracownika ROBOproject, który opowie ciekawostki na temat Mariana Rejewskiego. W tym dniu warto odwiedzić też kawiarnię Nowe Miejsce, w której na piętrze będzie przygotowane kameralne kino, w którym IPN zaprosi na seans filmu o Marianie Rejewskim “Kryptolog”. 

fot. F. Kowalkowski

Młyny Rothera zaprosiły do współpracy przy organizacji pikniku różnorodne instytucje zajmujące się popularyzacją nauki i historią. Podczas sobotniego pikniku atrakcje zaprezentują Biuro Nowych Technologii IPN, Centrum Szyfrów Enigma, IPN Delegatura w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, PTTK, Stowarzyszenie ROBOproject oraz Freelab.  

Piknik popularnonaukowy z okazji 118. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego odbędzie się w sobotę, 19 sierpnia, w godz. 12:30-16:30 na tarasie Młynów. Wstęp wolny, udział bezpłatny. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/swietuj-z-nami-118-urodziny-mariana-rejewskiego/  

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.