Młyny Rothera – realizacja planów i inwestycji trwa!
Materiały prasowe Młynów
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera na co dzień realizuje swoją misję i działa na rzecz dobrego życia poprzez kulturę i wiedzę naukową. W Młynach już teraz działają dwie wystawy stałe i odbywają się liczne wydarzenia, których tylko w 2023 roku było łącznie 598. Młyny stały się ważną atrakcją turystyczną na mapie nie tylko regionu, ale i Polski, czego dowodem jest tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego przyznany przez Polską Organizację Turystyczną. Dodatkowo cały czas trwa realizacja inwestycji związanych z dalszym wyposażaniem obiektu, co pozwala na prowadzenie działań programowych w coraz bardziej sprzyjających warunkach.
Kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: 3 największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Od tego momentu sukcesywnie realizowane są kolejne etapy inwestycji, obejmujące aranżację i wyposażanie wnętrz. Całość obiektu jest objęta koncepcją uwzględniającą różnorodne funkcje obiektu, który sprzyja realizowaniu misji Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera będącego samorządową instytucją kultury Miasta Bydgoszczy.
Całość zaplanowana, 65% już zrealizowane
Instytucja, wspólnie z Miastem Bydgoszcz, prezentuje etap prac i zapowiada też najbliższe realizacje oraz nowości, które pojawią się w ofercie Młynów w tym roku. Po niecałych trzech latach od oddania obiektu w stanie deweloperskim do użytku, w Młynach Rothera działają już dwie z trzech zaplanowanych wystaw stałych oraz trzy z czterech lokali gastronomicznych. W pełni wyposażone są cztery piętra Spichrza Zbożowego, w którym dostępne są m.in. sala konferencyjna i sale spotkań wyposażone w najnowsze multimedia, kawiarnia ze strefą warsztatową, biura instytucji. przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe oraz wystawa stała „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Na ten moment w pełni gotowe jest 65% obiektu, 33% obiektu jest objętych projektami wykonawczymi i zaledwie 2% całego obiektu mającego ponad 13 000 metrów kwadratowych jest zaplanowane, ale jeszcze nie posiada projektu wykonawczego, co bardzo szybko się zmieni. Kolejne etapy inwestycji są zaplanowane i realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, który uwzględnia możliwości finansowe.
Najbliższe miesiące przyniosą liczne zmiany
Tylko w tym roku w Młynach będzie można podziwiać kolejne efekty zakończonych inwestycji. W 2024 roku w przestrzeni Młynów zostanie udostępniona Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA, co ma miejsce dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Nauki Kopernik. W Młynach udostępniona zostanie wystawa popularnonaukowa wraz z pracownią warsztatową, a współpraca z największym centrum nauki w Polsce pozwoli przełożyć dobre praktyki edukacyjne na grunt bydgoski. W tym i przyszłym roku realizowane będą działania związane z wyposażaniem Spichrza Mącznego oraz Młyna. Na ten i przyszły rok zaplanowano także docelową aranżację tarasu Młynów, na którym pojawią się nie tylko miejsca do siedzenia czy odpoczynku oraz system informacyjny, ale też pełne wyposażenie pozwalające na profesjonalną organizację takich wydarzeń, jak koncerty plenerowe, pokazy, pikniki czy spotkania. Wyposażenie będzie stanowiło znakomite dopełnienie oferty programowej, która od samego otwarcia Młynów w listopadzie 2021 r. jest konsekwentnie rozwijana. Na ten i przyszły rok zaplanowano także prace związane z przygotowaniem projektu wykonawczego wystawy stałej o mózgu – Brainspace.
Bogata oferta programowa
Niezależnie od realizowanych inwestycji, instytucja z powodzeniem prowadzi i rozwija działalność programową, oferując szereg różnorodnych atrakcji. W tym roku oferta programowa zawiera jeszcze więcej wydarzeń cyklicznych, m.in. projekcje filmów dokumentalnych w ramach cyklu „Docs Against Gravity w Młynach”, filozoficzne spotkania dyskusyjne „Myślowisko miejskie” czy rozmowy o najnowszych trendach cyfrowych „Radar technologii”. Konsekwentnie instytucja organizuje warsztaty nawiązujące do wystaw stałych „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-Maszyna”, są to m.in. spotkania, spacery tematyczne czy oprowadzania. W tegorocznym programie nie brakuje także wydarzeń, które na stałe wpisały się już w kalendarz bydgoskich atrakcji, są m.in. sierpniowy piknik popularnonaukowy „Urodziny Rejewskiego” czy październikowy miejski festiwal „Bydgoskie Dni Projektowe”. Instytucja w 2024 roku nie tylko będzie kontynuować, ale też rozwijać działania międzykulturowe w Nowym Miejscu. Nie zabraknie również nowości, takich jak Mikrogranty dla młodzieży czy inicjatywy artystyczne w postaci koncertów czy instalacji, już teraz w Młynach dostępne są bezpłatnie aż trzy instalacje artystyczne.
Więcej o bieżącej działalności instytucji można przeczytać na stronie: https://mlynyrothera.pl/