Młyny Rothera to dobre miejsce na rozmowę o literaturze
fot. Aneta Pawska
Młyny Rothera zapraszają wszystkich miłośników czytelnictwa na spotkania literackie. W ostatnim czasie Maria Pakulnis opowiadała o swojej książce pt. „Moja nitka”, już jutro (15 listopada) Gościem będzie Maciej Siembieda, autor książki pt. „Kairos”, a w kolejnym tygodniu (21 listopada) spotkamy się z Oliwią Bosomtwe, twórczynią książki pt. „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”.
Pisarz Maciej Siembieda zadebiutował w wieku 56 lat i szybko stał się jednym z najpopularniejszych twórców powieści sensacyjnych w Polsce. Autor książek, których bohaterem jest ekspert od śledztw historycznych – Jakub Kania („444”, „Miejsce i imię”, „Wotum”, „Kukły”, „Kołysanka”, „Orient”; dwie z nich otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru) oraz polsko-greckiej sagi sensacyjnej „Katharsis” (Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru 2023) i pełnego rozmachu thrillera „Nemezis” (znalazła się w finale konkursu Książka Roku 2023 lubimyczytac.pl). W dorobku ma też thriller historyczny „Gambit” (nominowany do tytułu Książki Roku 2019 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl). Do sześciu książek Macieja Siembiedy zostały sprzedane prawa do ekranizacji.
Zanim zaczął pisać powieści, przez trzy dekady był reporterem prowadzącym śledztwa historyczne. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. polskiego Pulitzera). Znakiem rozpoznawczym Siembiedy jest budowanie sensacyjnych opowieści na kanwie rzeczywistych zdarzeń. Podczas spotkania porozmawiamy o książce pt. „Kairos”. To wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście, rozgrywająca się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu. Wydarzenie poprowadzi Anna Spychaj – pasjonatka literatury i promotorka czytelnictwa. Od trzech lat współprowadzi profil o książkach w social mediach pod nazwą double.bookspresso. W dniu wydarzenia będzie możliwość zakupienia książek autora i otrzymania autografu.
Spotkanie z Maciejem Siembiedą odbędzie się 15 listopada, o godzinie 17.00 w Spichrzu Zbożowym, na II piętrze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują wejściówki do pobrania online lub stacjonarnie w kasie Młynów.
W kolejnym tygodniu, 21 listopada spotkamy się z Oliwią Bosomtwe, z którą porozmawiamy o książce „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”. To pierwsza taka pozycja o osobach afrykańskiego pochodzenia w Polsce. Opowiada o bohaterach żyjących współcześnie oraz takich, których losy da się odtworzyć za pomocą dawnych wspomnień i dokumentów. O urodzonych
w Polsce i tych, którzy wybrali ją na swoją ojczyznę lub odwiedzili tylko na chwilę. Autorka opisuje stereotypy i fantazje, które napędzały wyobrażenia o innych w okresie transformacji, PRL-u, międzywojnia i zaborów, a w tę opowieść wplata osobiste doświadczenia.
Spotkanie z Oliwią Bosomtwe odbędzie się 21 listopada, o godzinie 18.00 w kawiarni Nowe Miejsce w Młynach Rothera. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
Wydarzenia z udziałem uznanych pisarzy, którzy opowiedzą o swojej twórczości, inspiracjach oraz wyzwaniach związanych z procesem pisarskim będą okazją, by poznać kulisy tworzenia.
Dowiemy się, jak autorzy przelewają swoje pomysły na papier, a finalnie tworzą z nich książki. Młyny Rothera to dobre miejsce na łączenie ludzi poprzez literaturę – zarówno tych, którzy ją tworzą, jak i tych, którzy ją czytają. Tworzymy przestrzeń, w której twórczość literacka staje się impulsem do głębokich rozmów i wymiany doświadczeń.