Młyny Rothera w gronie finalistów 10. edycji Konkursu Lider Dostępności 2025! Powalczą o tytuł Lidera Dostępności!

Młyny Rothera znalazły się w gronie finalistów 10. edycji prestiżowego Konkursu Lider Dostępności 2025! To potwierdzenie zaangażowania w tworzenie przestrzeni, które są dostępne i przyjazne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Udział w finale tego konkursu to wielki krok w kierunku realizacji idei uniwersalnego projektowania, które staje się fundamentem nowoczesnej architektury.
19 marca 2025 roku w Belwederze odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu Lider Dostępności 2025. Pod przewodnictwem Ministra Piotra Ćwika, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, eksperci z zakresu dostępności architektonicznej, urbaniści oraz specjaliści w dziedzinie projektowania uniwersalnego dokonali wyboru najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w Polsce. Konkurs od początku swojej historii zyskiwał na znaczeniu, ale tegoroczna edycja pobiła wszelkie rekordy – zgłoszono aż 85 projektów, które odpowiadają na rosnące potrzeby użytkowników przestrzeni publicznych, szczególnie osób z różnymi formami niepełnosprawności.
Do finału zakwalifikowało się łącznie 29 obiektów i przestrzeni, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim dostępnością; w tym rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi, które umożliwiają pełną integrację osób z różnymi potrzebami. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii konkursu, wybrano także 4 kandydatów do nagrody w kategorii Architekt/Urbanista oraz 4 kandydatki do nagrody Koordynator ds. dostępności.
Wśród finalistów znalazły się Młyny Rothera – jako projekt, który łączy nowoczesne podejście do przestrzeni publicznej z troską o zapewnienie pełnej dostępności dla wszystkich użytkowników. To wyróżnienie potwierdza, że przestrzeń ta nie tylko spełnia standardy funkcjonalności i estetyki, ale także skutecznie odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im swobodne poruszanie się oraz korzystanie ze wszystkich dostępnych usług i przestrzeni. Ponadto, jest to przykład inwestycji, która udowadnia, że nowoczesność i dostępność mogą iść w parze. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i projektowe zapewniają, że każdy użytkownik, niezależnie od swoich możliwości, może komfortowo i bezpiecznie poruszać się po tej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz trosce o detale, Młyny wyróżniają się na tle innych przestrzeni publicznych, stając się przykładem odpowiedzialnej i inkluzywnej architektury.
Konkurs Lider Dostępności organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP to inicjatywa, której celem jest promowanie najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w Polsce, które uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ obchodzona jest jako jubileuszowa, 10. edycja konkursu.
Z każdym rokiem konkurs rośnie w siłę, tak jak liczba zgłoszonych projektów. Wybór finalistów i laureatów, zdaniem organizatorów konkursu nie jest łatwy – wśród zgłoszonych projektów Kapituła Konkursu poszukuje rozwiązań, które w sposób kompleksowy i przemyślany odpowiadają na potrzeby szerokiego kręgu użytkowników. Dbałość o dostępność, a także o jakość architektoniczną i funkcjonalną przestrzeni, stawia na piedestale tych, którzy przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnego i inkluzyjnego świata.
Zwycięzców 10. edycji Konkursu Lider Dostępności poznamy już wkrótce podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wezmą udział osoby, które na co dzień mają wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznych w Polsce – od architektów i urbanistów po przedstawicieli instytucji państwowych.
Wszystkim finalistom 10. edycji Konkursu Lider Dostępności serdecznie gratulujemy! Wyróżnienie Młynów w tym gronie to krok ku lepszej przyszłości, w której przestrzeń publiczna będzie otwarta i dostępna dla każdego. To również dowód na to, że odpowiedzialna architektura ma realny wpływ na życie ludzi, poprawiając jakość ich codziennego funkcjonowania.
Przypomnijmy, że Młyny Rothera w Bydgoszczy, projektowane przez LS PROJEKT Pracownię Architektoniczną pod kierunkiem mgr inż. arch. Łukasza Szlepera to inwestycja realizowana przez Miasto Bydgoszcz, która łączy nowoczesną architekturę z troską o dostępność, stając się przykładem przestrzeni przyjaznej wszystkim użytkownikom.