Młyny Rothera zapraszają na otwarcie Nowego Miejsca

Młyny Rothera zapraszają na otwarcie Nowego Miejsca, czyli przestrzeni otwartej na międzypokoleniowe i międzykulturowe działania. Nowe Miejsce zrodziło się do i ze współpracy. Aranżacja i wyposażenie wnętrza to efekt wspólnych działań Zespołu IKEA Bydgoszcz i Zespołu Młynów Rothera, przy wsparciu Miasta Bydgoszczy. W ramach inauguracji działalności w weekend 11-12 lutego odbędą się wydarzenia, pokazy filmowe i spotkania.


Nowe Miejsce to przestrzeń otwarta na międzypokoleniowe i międzykulturowe działania twórcze, rozmowy i opowieści. To tutaj będą się rozwijać inicjatywy wspierające budowanie zaangażowania obywatelskiego i integrację lokalnych społeczności: przy kawie
i poprzez sztukę, przy grach planszowych, muzyce, kuchni… Będą się tu spotykać mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy, ale również osoby, kolektywy i organizacje, które działają na rzecz szeroko pojętej tolerancji, równouprawnienia i praw mniejszości. W Nowym Miejscu zawiązywać się będą nowe współprace oraz rozwiną się nowe inicjatywy. Właśnie tutaj spotykać się będą nowi ludzie, kultury i języki.

Potrzebujemy miejsc, gdzie w bezpiecznych i przyjaznych warunkach możemy się spotykać, otwierać na nowe, poznawać. Na tę społeczną potrzebę odpowiadamy w Młynach Rothera, od teraz również w kameralnej przestrzeni spotkań, współdziałania, a niebawem kawiarni. Nowe miejsce powstaje w cieniu wojny w Ukrainie, tym bardziej ma jasno wskazywać na wagę poszanowania różnorodności – mówi Dyrektor Młynów Rothera, Sławomir Czarnecki

Młyny Rothera regularnie będą zapraszać do Nowego Miejsca na warsztaty, dyskusje czy wystawy. W tej przestrzeni będzie można także zorganizować przedsięwzięcia we współpracy z Zespołem Młynów. W Nowym Miejscu już wkrótce zostanie otwarta również kawiarnia.

W weekend 11-12 lutego na Gości Nowego Miejsca czekają różnorodne wydarzenia, m.in. warsztaty dla dzieci, konwersacje językowe, spotkania o kulinarnych tradycjach, projekcja filmu oraz kameralny koncert. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Młynów.

Nowe Miejsce jest przestrzenią, która powstała dzięki współpracy Młynów Rothera i sklepu IKEA w Bydgoszczy. Przy wsparciu Miasta Bydgoszczy zespół Młynów Rothera wraz z zespołem IKEA  stworzyły nie tylko nowe miejsce w Bydgoszczy, ale przede wszystkim dla Bydgoszczy.

Obecnie temat uchodźców i uchodźczyń w Polsce jest szczególnie ważny z powodu wojny w Ukrainie. Jednak w IKEA od wielu lat podejmujemy różne działania na ich rzecz. Naszym celem jest bowiem przełamywanie uprzedzeń, błędnych przekonań i stereotypów na temat osób uchodźczych. Uchodźstwo nie definiuje osoby, to los, który ją spotkał. Dlatego tak ważne jest wsparcie i zrozumienie sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym, jak również zrozumienie tego, czego potrzebują. Każda powinna mieć szansę na włączenie w nowe społeczeństwo – mówi Dyrektor Regionu IKEA Bydgoszcz, Dominik Towarek.
Osoby z doświadczeniem uchodźczym potrzebują nie tylko pomocy materialnej czy prawnej, potrzebują też takich miejsc jak to, gdzie będą mieli przestrzeń na nawiązywanie nowych relacji.  Dlatego tak chętnie zaangażowaliśmy się w ten projekt, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu projektowania wnętrz, a przede wszystkim dostarczając wszelkich niezbędnych artykułów wyposażenia. Budowanie przyjaznego środowiska wynika z wartości naszej firmy, których podstawę stanowią otwartość i szacunek do drugiego człowieka – dodaje.

To nie przypadek, że właśnie w Młynach powstaje miejsce wspierające tego typu współprace. Już teraz instytucja współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem Wspierającym Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami MY TEŻ, Stowarzyszeniem ROZKWIT, działającym wśród lokalnej społeczności białoruskiej, Fundacją Emic, pracującą na rzecz cudzoziemców i cudzoziemek, uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek w Polsce oraz Słowiańską Pracownią Kultury i Dialogu Slavos, mającą na celu budowanie dobrosąsiedzkich relacji i wzmacnianie więzi z przedstawicielami narodów słowiańskich. Młyny są otwarte na współpracę także z innymi organizacjami.

Nowe Miejsce zlokalizowane jest na parterze w Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera (wejście z tarasu od strony Wyspy Młyńskiej). Początkowo przestrzeń spotkań będzie otwarta podczas wydarzeń, których harmonogram dostępny jest w kalendarzu Młynów. W przyszłości Młyny planują uruchomić w tym lokalu kawiarnię, trwają już prace nad tym projektem! W Nowym Miejscu znajdują się: sala warsztatowo-szkoleniowa, kącik dziecięcy, część kawiarniana i pracownia kulinarna. Przestrzeń dostępna jest także na wynajem.

 

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.