Młyny wprowadzają „ciche godziny” na wystawie „Węzły”
fot. A. Pawska
Z myślą o tych, którzy chcieliby zanurzyć się w wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” bez nadmiaru bodźców, od 7 czerwca Młyny wprowadzają „ciche godziny”. W każdą środę, o godz. 16.00, 16.30 i 17.00, będzie można zwiedzić ekspozycję w ciszy. Wszystko po to, aby pozwolić gościom na odpoczynek od nadmiaru bodźców i zwiększyć dostępność wystawy.
„Ciche godziny” to inicjatywna przeznaczona dla widzów wysoko wrażliwych, osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich, którzy poszukują w kulturze spokoju. W tym czasie muzyka i multimedia na ekspozycji „Węzły” pozostaną wyłączone. To bardzo ważne, aby w czasie zwiedzania wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów. W trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe.
– Wprowadzenie nowych możliwości zwiedzania to kolejny etap dostosowywania Młynów do szczególnych potrzeb gości. Ułatwi to poznawanie wystawy osobom wysoko wrażliwym, w tym również osobom w spektrum autyzmu. Na co dzień dokładamy wszelkich starań, aby być miejscem gościnnym, w którym każda osoba poczuje się komfortowo. Dlatego też rozwijamy ofertę Młynów, realizujemy projekty zwiększające dostępność atrakcji czy jesteśmy partnerem projektu „(Nie)widzialni” – mówi Anna Czarnecka, kierowniczka Działu Komunikacji Młynów.
“Węzły” to ekspozycja poświęcona miastu nad rzeką. Na wystawie można poznać Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, można poczuć ducha miasta, w którym ważne wydarzenia ostatnich 170 lat przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Druga część wystawy poświęcona jest wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym? Można się tu dowiedzieć więcej o faunie i florze żyjącej w Brdzie, sposobach na oszczędzanie wody i polityce miasta zwracającego się frontem do rzeki.
Zarówno z wydarzeń organizowanych przez instytucję, jak i z samego obiektu mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. W najważniejszych punktach obiektu są dostępne tabliczki informacyjne dla osób słabowidzących oraz znaczniki głosowe. Na wystawie stałej „Węzły” filmy mają audiodeskrypcję i napisy, a aplikacje multimedialne oferują funkcję umożliwiającą dostosowanie kontrastu oraz powiększenie czcionki. Instytucja dysponuje także mapą tyflograficzną wystawy. Wstęp na wystawę jest biletowany, cennik przewiduje także ulgi dla osób z niepełnosprawnościami.
„Ciche godziny” będą obowiązywały na wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” w każdą środę (od 7 czerwca) o godz. 16.00, 16.30 i 17.00. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/ciche-godziny/