Młyny wspierają rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski i zapraszają na wycieczki śladami „Węzłów” 

fot. M. Zaborowski

Dzisiaj wystartowała kolejna edycja rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski, do udziału w której zapraszają także Młyny Rothera! W aplikacji Aktywne Miasta są już dostępne trasy, w tym trzy inspirowane wystawą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Dzięki temu każdy uczestnik rywalizacji będzie mógł bliżej poznać Bydgoszcz z perspektywy dwóch kółek, odkrywając przy okazji meandry bydgoskiej historii.  

 Każda z trzech tras przygotowanych przez Młyny ma swój początek (a jakże!) przy budynku Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. Trasy zawierają od dziesięciu do kilkunastu punktów kontrolnych, a w aplikacji można znaleźć ciekawostki dotyczące tych miejsc.  

Nie jest wielkim odkryciem, że z roweru więcej widać. To doskonała forma spędzania wolnego czasu, w trakcie której możemy się skutecznie rozejrzeć, pokonać większe odległości, a tym samym dotrzeć w bardziej niedostępne na co dzień miejsca. To wszystko brzmi jak świetny sposób na odkrywanie ciekawostek związanych z Bydgoszczą. Niektóre z nich zawarliśmy w grach miejskich stworzonych w oparciu o wystawę “Węzły”. Zachęcamy, by przed wybraniem się na wycieczkę zajrzeć na ekspozycję, a później odnaleźć elementy “Węzłów” w przestrzeni miasta. Trasy wiodą w dużej mierze nad wodą, co pozwala nie tylko na obcowanie z historią, ale przede wszystkim z naturą, która w niewielkim oddaleniu od centrum przybiera bardzo dzikie i wspaniałe formy. Zachęcamy do aktywności i odpoczynku w pięknych okolicznościach, zatrzymania się w miejscach niezwykle ciekawych, do wsłuchania się w otoczenie. Mamy nadzieję, że niektóre przystanki na trasie zaskoczą, coś przypomną lub wzbudzą chęć dalszej eksploracji. Trasy mają zróżnicowany poziom trudności, ale każdą da się pokonać nawet po dniu pracy – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach. 

Pierwsza trasa „WĘZŁY: Młyny Rothera – Owczy Most” wynosi 23 km i prowadzi wzdłuż Kanału Bydgoskiego aż po malownicze łąki w Kruszyńcu, do ujścia Górnego Kanału Noteckiego. Po drodze rowerzyści miną miejsca, które skrywają wiele ciekawych historii istotnych dla rozwoju Bydgoszczy, ale warto też czujnie przyglądać się otaczającej faunie i florze, która na tym odcinku naprawdę potrafi zaskoczyć! 

Druga trasa „WĘZŁY: Młyny Rothera – Brdyujście” to 14-kilometrowy odcinek, który prowadzi z centrum, wzdłuż rzeki, aż do ujścia Brdy. Po drodze na uczestników rywalizacji czekają widoki, które łączą miasto o ścisłej zabudowie i infrastrukturze z tętniącą życiem dziką krainą. Warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte i podziwiać Bydgoszcz z perspektywy dwóch kółek! 

Natomiast ostatnia trasa przygotowana przez Młyny to „WĘZŁY: Młyny Rothera – Stary Fordon”. Wybierając ten odcinek, należy pokonać 17 km. Trasa prowadzi z centrum nad Wisłę, po drodze przybliżając historię bydgoskiej kolei, przemysłu, żeglugi i rekreacji. Każdy, kto wybierze ten odcinek będzie mógł sam się przekonać, że… Wisła wciąga! 

Młyny zachęcają do dołączenia do rowerowego wyzwania i kręcenia kilometrów dla Bydgoszczy! A na tych, którzy zainspirowani ciekawostkami z punktów kontrolnych, będą chcieli nieco głębiej zanurzyć się w historii miasta nad rzeką, w Młynach czeka wystawa stała „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, którą można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Więcej informacji o wystawie: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wezly-opowiesc-o-miescie-nad-rzeka/ A o samej rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski można poczytać tutaj: aktywne.miasta.pl 

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.