Młyny zapraszają do odkrywania losów enigmatycznego bydgoszczanina!

Młyny Rothera aktywnie włączają się w świętowanie 90. rocznicy złamania szyfru Enigmy i w ramach akcji „Grudzień z Rejewskim” zapraszają na wydarzenia, podczas których będzie można zgłębić tajniki kryptologii, poznać ciekawostki z życia enigmatycznego bydgoszczanina i wziąć udział we wspólnym odkrywaniu sztuki nowocyrkowej!

Enigmatyczny bydgoszczanin

Grudzień to miesiąc, w którym bydgoskie instytucje kultury pod patronatem Urzędu Miasta Bydgoszczy przypominają postać, która zmieniła nie tylko losy miasta, ale i… świata! Marian Rejewski – bydgoszczanin, który dokonał rewolucji w kryptologii, łamiąc szyfr Enigmy. Nadchodzące wydarzenia pozwolą poznać bliżej nie tylko dokonania Rejewskiego, ale i jego barwny życiorys pełen bydgoskich akcentów. Od soboty w Młynach będzie dostępna wystawa „90. rocznica złamania szyfru Enigmy”, dzięki której poznamy najważniejsze fakty z życia Rejewskiego, będziemy mogli przyjrzeć się  z bliska replice Enigmy oraz poczujemy klimat czasów, w których żył słynny kryptolog. Dodatkowo w sobotę i niedzielę na elewacji budynku będzie można podziwiać mapping, czyli wielkoformatową projekcję artystyczną, która opowie o losach enigmatycznego bydgoszczanina.

Fot. F. Kowalkowski

Kryptologia, cyberbezpieczeństwo i sztuka nowocyrkowa

W ramach akcji „Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy” będzie można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach! Wykłady, warsztaty i spektakle czekają na wszystkich tych, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Młyny.

– Z okazji otwarcia cyklu „Grudzień z Rejewskim” zaplanowaliśmy różnorodne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci m.in. wykład znanego  informatyka, dziennikarza i historyka, dr. Marka Grajka, który opowie, jak połączenie matematyki i informatyki doprowadziło do triumfu nad Enigmą. W programie także spektakl nowocyrkowy opowiadający o losach Mariana Rejewskiego w wykonaniu bydgoskiego artysty z grupy Mimezis Art czy warsztaty kolażu dla dzieci z szyfrowanymi wiadomościami na pocztówkach. Zapraszamy również na wykład  dr Agnieszki Pazderskiej, która opowie o cyberbezpieczeństwie, fake newsach i haktywizmie – mówi Katarzyna Rymarz, Specjalistka ds. programowych w Młynach.

Co ważne, „Grudzień z Rejewskim” w Młynach to atrakcje nie tylko w najbliższy weekend! 15 i 16 grudnia Młyny zapraszają na wydarzenie „Zrób torbę z Rejewskim – warsztaty sitodruku dla dzieci”, a wystawa „90. rocznica złamania szyfru Enigmy” będzie dostępna dla zwiedzających do 31.12.2022 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/grudzien-z-rejewskim-90-rocznica-zlamania-szyfru-enigmy/ 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.