Młyny zapraszają na muzyczną premierę słuchowiska!

W czwartek, 23 marca, w Młynach odbędzie się premiera nietuzinkowego projektu dźwiękowo-edukacyjnego! „Nawet rzeki szepczą”to słuchowisko, które powstawało przez kilka miesięcy. W autorski projekt Rafała Kołackiego zaangażowały się mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy. Premierowy odsłuch odbędzie się w Nowym Miejscu w Młynach, a po oficjalnej premierze organizatorzy zapraszają na kameralny koncert Rafała Kołackiego! 

„Nawet rzeki szepczą”to projekt, który rozpoczął się w listopadzie 2022 r. Podczas trzech spotkań warsztatowych uczestniczki i uczestnicy przeprowadzali wywiady z bydgoszczankami i bydgoszczanami, wsłuchując się w ich historie związane z bydgoską wodą. Podczas cyklu inspirujących spotkań, pełnych rozmów i nagrywania dźwięków przyrody, powstał materiał na słuchowisko, a teraz czas na jego premierę!  

– Warsztaty odbywały się w terenie, nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. W pięknej zimowej aurze zbieraliśmy tam nagrania terenowe, ale także spotykaliśmy się z ludźmi, dla których woda jest nieodłączną częścią ich codziennego życia, zupełnie jak dla bohaterów wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, której ten projekt jest kolejnym elementem. Dzięki tym historiom odkryliśmy niesamowite punkty na mapie miasta i zyskaliśmy zupełnie nowe spojrzenie na nasze rzeki. Mam nadzieję, że efekt finalny warsztatów będzie zachętą dla odbiorców słuchowiska, by wyruszyli na wycieczki i odkryli te rzeki, znaleźli nad nimi swoje ulubione miejsca, a jeśli już takie mają to że się nimi z nami podzielą – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach.

fot. Julia Karczewska

Nowy projekt Młynów Rothera promuje lokalne dziedzictwo. Uczestnicy warsztatów udokumentowali opowieści zawierające unikalne wspomnienia i doświadczenia z życia zwykłego człowieka czy też całej społeczności w określonym miejscu i czasie, ale też istotne informacje na temat zmian zachodzących w kulturze czy historie poszczególnych miejsc. Podczas warsztatów można było odkryć, czym jest krajobraz dźwiękowy i poćwiczyć świadome słuchanie. Warsztaty przeprowadził Rafał Kołacki, archeolog, twórca słuchowisk, bajek, instalacji dźwiękowych i muzyki do filmów oraz badacz dźwiękowej tkanki miejskiej.  

Jednak jak podkreślają organizatorzy, wspólne tworzenie słuchowiska pozwoliło bliżej poznać miasto i jego mieszkańców. Osobiste wspomnienia bydgoszczanek i bydgoszczan zostały ubarwione akompaniamentem otoczenia dźwiękowego bydgoskich rzek i terenów z nimi związanych. O Wiśle opowiadali: Hanna Rzadkosz-Florkowska, Tomasz Błaszkiewicz, Damian Rączka. O Brdzie i barce “Ella” opowiadali: Mariusz Krajczewski i Barbara Ziętara. O Kanale Bydgoskim i miedzyńskich strumieniach opowiadała: Eulalia Ryszkowska. 

Czwartkowa premiera słuchowiska będzie znakomitą okazją do spotkania się z autorem i uczestnikami warsztatów oraz do podzielenia się własnymi wspomnieniami. W drugiej części spotkania odbędzie się koncert Rafała Kołackiego, który zaprezentuje materiał inspirowany brzmieniem wody.  Dźwięki te stanowią bazę dla muzyki z gatunku dron music, minimal ambient.  

Premiera słuchowiska połączona z koncertem odbędzie się w czwartek, 23 marca, o godz. 19.00. Młyny zapraszają do Nowego Miejsca. Udział w spotkaniu i koncercie jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/event/nawet-rzeki-szepcza-premiera-sluchowiska/  

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.