Młyny zapraszają na slam filozoficzny

W piątek, 3 listopada, Młyny zapraszają na eksperymentalną wariację na temat slamu, czyli turnieju poetyckiego z udziałem publiczności! Slam filozoficzny to nowy projekt instytucji, który angażuje zarówno slamerki i slamerów, jak i publiczność, którą ciekawią przemyślenia o charakterze filozoficznym i która na wydarzeniu wcieli się w rolę jury.

Od niemal roku Młyny organizują różne wydarzenia związane z krzewieniem kultury filozoficznej. Cyklicznie odbywa się Myślowisko Miejskie, podczas którego uczestnicy mają okazję wsłuchać się w głos ekspertów filozofii i nawiązać z nimi pouczającą rozmowę. Wielkimi krokami zbliża się też II Festiwal Filozofii, który w listopadzie ponownie zagości w Młynach.

Nowy projekt filozoficznego slamu ma nieco odmienny charakter niż dotychczasowe inicjatywy.

– Chodzi o spotkanie osób, które nie muszą mieć żadnych akademickich kompetencji filozoficznych, ale które budują filozoficzne koncepcje – czyniąc to dla samej potrzeby i radości filozofowania, oddając je w ręce publiczności, która zgodnie z ideą SLAMU, pełni rolę jury przez całe takie spotkanie – mówi Zuzanna Szmidt, specjalistka ds. programowych w Młynach.

Choć tematyka, jaką mogą podjąć slamerki i slamerzy, jest dowolna, jedynie dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna. Spotkanie będzie więc okazją do wysłuchania poglądów filozoficznych dotyczących człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni. Nie zabraknie też przemyśleń w temacie porządku społecznego czy ekonomicznego. Gospodarzami spotkania będą Zuzanna Szmidt i prof. Daniel Sobota.

– Tak, jest to kolejna akcja filozoficzna w przestrzeni publicznej Bydgoszczy, tym razem prawdziwy eksperyment, który polega na tym, że to tzw. profesjonalna filozofia ma okazję gościć energie i impulsy, które płyną wprost z ulicy, a więc miejsca, od którego filozofia od pewnego już czasu pozostaje odcięta grubym murem z książek i obyczajów akademickich. Liczę na to, że uczestnicy, którzy, być może, nie mieli wiele wspólnego z filozofią akademicko-papierową, pokażą – bo uznaliśmy, że niedopuszczalne jest, aby ktoś czytał podczas prezentacji, natomiast mile widziane są wszelkie inne formy wyrazu idei filozoficznych – myśli nieoswojone, niebezpieczne, podziemne, anarchistyczne. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie prawdziwym świętem, który dopuści do głosu dziki żywioł wybuchowego myślenia. Chcemy dynamitu, nie – papieru – mówi prof. Daniel Sobota, współgospodarz wydarzenia.

Slam filozoficzny w Młynach odbędzie się w piątek, w godz. 18.00-20.00. Miejsca dla slamerek i slamerów rozeszły się błyskawicznie, ale wciąż są dostępne bezpłatne wejściówki dla publiczności! Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/slam-filozoficzny/

/ zdjęcie: Całe życie – układanka, fot. Tatsiana Safonova /

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.