Mocne przesłania, osobiste historie, trudne rozmowy w wspierającej atmosferze. „Odpowiedzialni za siebie #1: Uzależnienia” z rekordową frekwencją!

20 lutego w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera odbyły się spotkania
w ramach nowego cyklu „Odpowiedzialni za siebie”. Pierwsze miało charakter zamknięty, było dedykowane szkołom – uczniom i nauczycielom. Drugie, wieczorne spotkanie było skierowane już do wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Liczba chętnych szkół do wzięcia udziału w wydarzeniu oraz zainteresowanych przerosła oczekiwania organizatorów. Wejściówki na oba spotkania rozeszły się w ekspresowym tempie.
Podczas inauguracyjnego spotkania, które miało miejsce 20 lutego, uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących gości. Wśród prelegentów znaleźli się aktor Michał „Misiek” Koterski, który podzielił się osobistą historią walki z uzależnieniem oraz dr Maria Banaszak, ekspertka w dziedzinie uzależnień, znana w mediach jako „Pani od narkotyków”. Sala wypełniona była po brzegi, na obu spotkaniach było łącznie prawie 400 osób!
– Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w ramach cyklu „Odpowiedzialni za siebie”, na którym rozmawialiśmy o uzależnieniach. Jest to ważny społecznie temat, a frekwencja podczas dwóch spotkań, jest tego doskonałym przykładem – mówi Marta Gutkowska, Specjalistka ds. Programowych Młynów Rothera
Doświadczenia i wiedza gości wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży oraz stały się punktem wyjścia do dalszej dyskusji na temat odpowiedzialnych wyborów życiowych. Także uczestnicy podkreślali, że nie zawsze w życiu jest przestrzeń na takie tematy, a drogą do zrozumienia jest rozmowa i relacja, np. dziecka czy rodzicem, nastolatka z nauczycielem. Głos oddano młodym!
– Młyny Rothera to bardzo dobre miejsce na takie tematy – mówi Jerzy, uczeń i jeden z prowadzących spotkanie dla młodzieży
„Misiek” Koterski podzielił się swoją osobistą walką z uzależnieniami, dając uczestnikom przykłady z życia prywatnego na to, że zmiana jest możliwa. Natomiast „Pani od narkotyków”, przedstawiła ekspercką analizę problemu oraz mechanizmy uzależnień, które dotykają coraz młodsze osoby. Uczuliła na ten problem rodziców, opiekunów, nauczycieli i przede wszystkim samą młodzież.
– Cieszymy się, że naszymi gośćmi były osoby, które swoim doświadczeniem i świadectwem dały przykład na to, że zmiana jest możliwa. Wierzymy, że rozmowa ma wielką moc, dzięki której oswajamy trudne tematy i potrafimy z większym szacunkiem spojrzeć na drugiego człowieka i jego los – dodaje Marta Gutkowska
Młyny Rothera od lat podejmują tematy istotne dla młodych ludzi, organizując wydarzenia dotyczące zdrowia psychicznego, emocjonalnego i szeroko pojętego dobrostanu. Nowy cykl „Odpowiedzialni za siebie” to kolejny krok w kierunku wspierania młodzieży w ich rozwoju i kształtowaniu świadomych postaw wobec współczesnych zagrożeń.
Wydarzenia w ramach cyklu będą koncentrować się na różnych aspektach odpowiedzialności – zarówno za siebie, jak i za innych. Przewidziano cztery bloki tematyczne, które będą dotyczyć m.in. uzależnień, presji rówieśniczej oraz strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.
Inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-18 lat ma na celu wsparcie młodych ludzi w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata, takimi jak uzależnienia, presja społeczna, hejt oraz kontrolowanie emocji.
Kolejna spotkanie, 27 marca będzie poświęcone hejtowi: Odpowiedzialni za siebie #2: Hejt – Nie rób drugiej, co Tobie niemiłe. Anatomia hejtu – czyli o tym, co możemy zrobić, aby nie krzywdzić innych w sieci. Więcej informacji już wkrótce.
Spotkania w ramach cyklu są szczególnie dedykowane szkołom. Organizatorzy zachęcają do udziału i zapraszają do śledzenia kolejnych wydarzeń na stronie internetowej Młynów Rothera: www.mlynyrothera.pl.