Myśleć, mówić, podziwiać – Młyny zapraszają na spotkanie z filozofką prof. Marią Kostyszak

Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności to cykl, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń Młynów. Już w najbliższy piątek, 9 czerwca, odbędzie się piąta odsłona tego wydarzenia i jednocześnie ostatnia przed krótką przerwą wakacyjną. Tym razem Młyny zapraszają na spotkanie z filozofką prof. Marią Kostyszak, z którą rozmawiać będzie charyzmatyczny gospodarz cyklu, prof. Daniel Sobota.

„Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” to spotkania pełne rozmów i dyskusji na tematy ważne, niekiedy nawet trudne i wykraczające poza logikę spraw codziennych. W towarzystwie filozoficznych przewodników można wątpić, pytać, komentować i dzielić się spostrzeżeniami. Tym razem tematem rozważań będzie myślenie, mówienie i podziwianie.

Co to znaczy myśleć i jakie są rodzaje myślenia? Czy myślenie jest kalkulowaniem, medytowaniem, a może dziękczynieniem? Co znaczą słowa Heideggera, że „nauka nie myśli”? Na czym polega krytyka dziejów myślenia filozoficznego jako ontoteologii? Między innymi na te pytania uczestnicy wydarzenia poszukują odpowiedzi wspólnie z prof. Marią Kostyszak. Spotkanie będzie również okazją do zdefiniowania, czym jest język jako taki i jakie są możliwości filozoficznego mówienia o rzeczach w taki sposób, aby raczej ukazywać je takimi, jakimi one są, niż je zakrywać. O tym, czy i dlaczego właściwe myślenie oraz mówienie wymagają specjalnej postawy życiowej, uważności i przytomnego bycia oraz co wspólnego ma z tym sztuka i technika z prof. Marią Kostyszak będzie rozmawiał gospodarz spotkania, prof. Daniel Sobota.

Gospodarzem spotkań jest, Daniel Sobota, filozof, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Tym razem Daniel Sobota będzie zaprosił na Myślowisko miejskie prof. Marię Kostyszak, filolożkę i filozofkę, która w latach 1978-2019 była związana z Instytutem Filozofii przy Uniwersytecie Wrocławskim, pełniąc w latach 2016-2019 funkcję dyrektorki tego Istytytu. Prof. Kostyszak jest autorką takich książek, jak Istota techniki – głos Martina Heideggera (1998), Spór z językiem: krytyka ontoteologii w pismach Nietzschego, Heideggera i Derridy (2010) czy Etyka osobista. O przemieniającym potencjale sztuki i techniki/Personal Ethics: On Transforming Potential of Art and Technology (2019). Filozofka bada zależności między technicznymi uwarunkowaniami myślenia i mówienia, a egzystencjalnymi i kulturowymi możliwościami niepodlegania technonaukowym dyktatom.

– Podczas najbliższej odsłony Myślowiska uderzymy w centralny problem filozofii i bycia człowieka, jakim jest myślenie. Od czasów starożytnych człowiek odróżniał sam siebie od reszty stworzeń przez zdolność myślenia. Jednak jeden z największych filozofów XX wieku, Martin Heidegger, mówił w sposób zaskakujący, iż nie tylko, wydaje się, najbardziej skuteczny twór ludzkiej racjonalności, a mianowicie nauka, nie myśli, ale generalnie żyjemy w czasach totalnej bezmyślności. Kant zaś dużo wcześniej pytał retorycznie: po co mamy sami myśleć, skoro inni mogą to zrobić za nas? Nie wiemy, czym jest myślenie i wcale nam nie zależy na tej wiedzy. I to pomimo, a może zwłaszcza dlatego że myślenie próbują zastąpić technologie informatyczne, jak choćby głośny ostatnio wynalazek, jakim jest czat GPT…  – mówi prof. Daniel Sobota, gospodarz spotkań.

Myślowisko miejskie odbędzie się w piątek, 9 czerwca, o godz. 18 w Młynach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Więcej informacji tutaj. Kolejna edycja planowana jest na wrzesień, po przerwie wakacyjnej.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.