Ostatnia szansa na podziwianie ikon bydgoskiego dizajnu! Wystawa czasowa w Młynach Rothera jest dostępna do końca roku

Końcówka roku to czas intensywnych spotkań,  a Młyny zapraszają na spotkanie z… ikonami bydgoskiego dizajnu! To już ostatnia szansa, aby zwiedzić wystawy czasowe, które są dostępne do końca tego roku! Zanim młyńskie przestrzenie wypełnią kolejne realizacje, warto wybrać się do Młynów Rothera i skosztować Dizajnu na wynos

Wystawy pudełkowe miały premierę podczas Bydgoskich Dni Projektowych, które odbyły się w Młynach Rothera w październiku. Był to prawdziwy miejski festiwal poświęcony polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia. Wówczas też w Młynach zagościły ekspozycje będące połączeniem świata rzeczywistego z cyfrowym. Dizajnu wynos można doświadczać na żywo, w serwisie cyfrowym lub w VR i co ważne – w dogodnym dla każdego terminie!

– Tegoroczna pierwsza edycja Bydgoskich Dni Projektowych spotkała się z dużym zainteresowaniem, co bardzo nas cieszy. Wówczas też premierę miały trzy wystawy pudełkowe Dizajn na wynos, które zagościły w Młynach na dłużej, aby mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy oraz turystki i turyści mieli szansę odkryć ciekawe eksponaty w dogodnym dla siebie terminie. Koniec roku to ostatnie dni, kiedy można odwiedzać wystawy, więc mamy nadzieję, że wszyscy zainteresowani zdążą je odkryć– mówi Anna Stempska, Kierowniczka działu programowego w Młynach Rothera.

fot. M. Hordowicz

Dizajn na wynos to trzy  wystawy, które traktują o tym, co ważne i skłaniają do refleksji. RóżniMY to opowieść o odmienności, która czyni świat ciekawszym i wzbogaca nas na wielu płaszczyznach. To właśnie ta odmienność jest wartością nadrzędną w koncepcji wystawy, na której zobaczymy też jedną z ikon bydgoskiego dizajnu – radio Jowita zaprojektowane i wyprodukowane w Zakładach Radiowych Unitra-Eltra w Bydgoszczy.

Blisko to wystawa, której przedmioty są pretekstem do opowiedzenia historii, tych związanych z dizajnem i tych ogólnoludzkich, krążących wokół ważnych tematów: bycie razem, wirtualność/realność, rodzina, śmierć. Tematem przewodnim jest bliskość. Na wystawie także nie mogło zabraknąć bydgoskiego akcentu, czyli roweru tandem „Duet” wyprodukowanego w Zjednoczonych Zakładach Rowerowych „Romet” w Bydgoszczy.

Natomiast Gra Towarzyska to wystawa, która pokazuje, że w kręgu dizajnu projektant zaprasza nas do gry lub zabawy stworzonym obiektem. Bawiąc się dizajnem, pobudzamy wyobraźnię i przekształcamy rzeczywistość. Dizajn jest „narzędziem” w naszej zabawie. To, jak go użyjemy, zależy wyłącznie od nas, dlatego warto wziąć udział w tej zabawie! Na wystawie zobaczymy jedną z ikon bydgoskiego dizajnu – kieliszki projektu Wiesława Krysiaka.

Decydując się na odwiedzenie Młynów i doświadczanie Dizajnu na wynos warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Przed nami także ostatnie dni na zwiedzanie wystawy czasowej „Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy”, na której można zobaczyć, m.in. pokój Rejewskiego, replikę słynnej maszyny szyfrującej Enigma oraz kolekcję zdjęć i materiałów przedstawiających ciekawostki z życia słynnego bydgoszczanina .Ekspozycja, stworzona dzięki staraniom Miasta Bydgoszczy i lokalnych instytucji, upamiętnia 90. rocznicę dokonania, które zmieniło losy świata – złamania szyfru Enigmy. Do końca grudnia tego roku w Młynach można podziwiać także świat natury w uważnych, pełnych przenikliwości spojrzeniach fotografów przyrody. A to za sprawą wystawy czasowej „Sztuka Natury”, która powstała dzięki współpracy Muzeum Fotografii z Festiwalem Sztuka Natury. Niezmiennie warto zwiedzić także pierwszą wystawę stałą  “Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”.

Wystawy są dostępne w godzinach otwarcia Młynów Rothera, wstęp na ekspozycje czasowe jest bezpłatny, a bilety na zwiedzanie wystawy stałej “Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” można zakupić w punkcie informacji w Młynach oraz online tutaj.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.