Performatywne spacery po Bydgoszczy – odkryj miasto z nowej perspektywy!

Młyny Rothera zachęcają do udziału w spacerach performatywnych, które zabiorą uczestników w podróż przez historie kształtujące Bydgoszcz. Przed nami unikalna okazja do spojrzenia na miasto z zupełnie innej strony. Jak wygląda Bydgoszcz z perspektywy emigranta? Jak kobiety kształtowały miasto sto lat temu, a jak kreują jego obraz obecnie? Odpowiedzi na te pytania poznamy już w najbliższych dniach!

Spacery odbędą się w ramach „Ministerstwa Przeprowadzek”, projektu teatralnego, realizowanego w Młynach od czerwca 2024 r. Za nami spotkania, podczas których zastanawialiśmy się, jak możemy opowiadać miasto, czyje historie pomijamy na co dzień. Owocem tych rozmów stały się scenariusze spacerów performatywnych, które odbędą się od  12 do 14 grudnia.

Wierzymy, że miasto jest wielogłosem, dlatego chcemy pochylić się nad wielością doświadczeń, które są udziałem jego mieszkanek i mieszkańców. Przeprowadzki mogą odnosić się więc do życiowych zmian, oporu wobec wykluczenia, doświadczenia migracji czy uchodźstwa. Podczas przeprowadzek, oprócz artefaktów, niesiemy ze sobą swoje historie, borykamy się  z poczuciem zagrożenia, wyruszamy w poszukiwaniu bezpieczeństwa czy poczucia przynależności. Te wątki towarzyszyły nam podczas projektowania spacerów i zastanawiania się nad opowieścią o mieście. – mówi Mila Burchart, główna specjalistka ds. programowych, koordynatorka projektu

Każdy z trzech grudniowych spacerów to szansa na głębsze zrozumienie miasta, historii i jego mieszkańców. To zaproszenie, by eksplorować i doświadczać miasto, które kryje w sobie niezliczone wątki i tajemnice.

Pierwszy z  nich odbędzie się pod hasłem: „Czy Bydgoszcz pamięta?”. Zapraszamy na niego w czwartek, 12 grudnia w godz. 17.30-19.00. Zaczniemy od podróży w przeszłość, przywołując pamięć o miejscach, które noszą w sobie ślady historii. Podczas spaceru poruszymy temat pamięci historycznej – od cmentarzy po zapomniane groby bydgoskich Żydów, które przeplatają się z historiami zaginionych bohaterów. Na odkrycie czeka świat zapomnianych opowieści i wspomnień.

Podczas piątkowego wydarzenia odkryjemy, jak kobiety kształtowały miasto sto lat temu, a jak kreują jego współczesny obraz. Spotykamy się w Młynach Rothera, by wędrować przez Wyspę Młyńską, Plac Praw Kobiet i ulicę Gdańską. Razem z Liubov Ten, dziennikarką i redaktorką, zastanowimy się nad rolą kobiet w tworzeniu bydgoskiej tkanki miejskiej. Czy mamy prawo być tu widzialne, bezpieczne, anonimowe? To czas na rozmowę i refleksję. Na spacer „Czy Bydgoszcz jest kobietą?” zapraszamy 13 grudnia w godz. 17.30-19.00.

Ostatnia z zaplanowanych wędrówek po mieście odbędzie w sobotę 14 grudnia w godz. 12.00-13.30 i upłynie pod hasłem „Czy Bydgoszcz się kończy?”. Spacer będzie dotyczył granic – zarówno tych fizycznych, jak i metaforycznych.  Z perspektywy emigranta, który zmuszony był przekroczyć granice swojego świata, spojrzymy na bydgoski mur miejski. Spacer poprowadzi Evgenii Viskov, dziennikarz i producent, który zabierze nas w trasę przez historyczne miejsca Bydgoszczy: Pod Blankami, Długą, Wały Jagiellońskie  i Przyrzecze. To spacer o przestrzeni, granicach i ich przekraczaniu.

Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny. Zbiórka przy punkcie info w Młynach Rothera. Spacery dedykowane są dla osób powyżej 16. roku życia.

Wydarzenia są efektem pracy interdyscyplinarnego zespołu, realizowanego w ramach projektu „Ministerstwo Przeprowadzek”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Teatr.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.