Płeć, technonauka i postczłowiek – Młyny zapraszają na drugie spotkanie w ramach cyklu Myślowisko miejskie

Młyny zapraszają na kolejne spotkanie w filozoficznym klimacie! Czy istnieje kobieca nauka? Jaka jest przyszłość człowieka? Co kryje się za terminem postczłowiek? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznają uczestnicy Myślowiska miejskiego, które odbędzie się w Młynach w piątek, 10 marca.
„Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” to spotkania pełne rozmów i dyskusji na tematy ważne, niekiedy nawet trudne i wykraczające poza logikę spraw codziennych. W towarzystwie filozoficznych przewodników można wątpić, pytać, komentować i dzielić się spostrzeżeniami. Tym razem tematem rozważań będzie płeć, technonauka i postczłowiek. Te trudne do zdefiniowania zagadnienia staną się podstawą do wkroczenia na nieprzewidywalną przestrzeń filozofowania.
– Spotkania z filozofią w Młynach znakomicie wpisują się w nasze założenia dotyczące popularyzacji nauki. Na wydarzenie, które odbędzie się w przyszły piątek, zapraszamy przede wszystkim osoby, które szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Chcemy włączać naszych Gości do rozmowy prowadzonej przez filozoficznych przewodników – mówi Anna Stempska, Kierowniczka działu programowego w Młynach.
Uczestnicy spotkania wspólnie poszukają odpowiedzi na nurtujące pytania, rozkładając na czynniki pierwsze zagadnienia płci, technonauki i postczłowieka. Spotkanie będzie pretekstem do dyskusji m.in. o tym, czy myślenie ma płeć, kolor skóry i narodowość oraz czym jest, a czym nie jest feminizm. Myślowisko będzie stanowiło również okazję do poruszenia kwestii związanych przyszłością człowieka oraz tym, czy podział na naturę i kulturę ma sens.
fot. Strzelcy Wyborowi
Gospodarzem spotkań jest, Daniel Sobota, filozof, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Tym razem Daniel Sobota będzie rozmawiał z Aleksandrą Derrą – filozofką, tłumaczką, filolożką, kierowniczką Katedry Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Rozmówczyni zajmuje się zagadnieniem płci w nauce, filozofią nauki, teoriami feministycznymi. Na Wydziale Humanistycznym UMK jest współautorką podyplomowych studiów z zakresu gender.
– Kategorie, które prezentuje tytuł naszej rozmowy nie są ani same w sobie, ani zebrane razem, jasne i oczywiste. Przeciwnie, wszystko rozpływa się tu w problematyczności, która stanowi niebezpieczny żywioł myślenia. Żeby móc zbliżyć się do tego żywiołu i się w nim utrzymać, potrzeba wspólnoty pytających. Dlatego niezbędni są w myśleniu ludzie, którzy w życiu nie kierują się dogmatami, lecz idą za znakami pytania – dodaje Daniel Sobota, gospodarz spotkań.
Drugie spotkanie w ramach cyklu „Myślowisko miejskie” odbędzie się w piątek, 10 marca, o godz. 18 w Młynach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/event/myslowisko-miejskie-filozoficznie-o-wspolczesnosci-2/