Początek Sezonu w Młynach Rothera

Przed nami pierwsza edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Początek Sezonu. Wśród gości i gościn Festiwalu znajdą się wybitni architekci, urbanistki, pisarki, muzycy i przyrodniczki by wspólnie dyskutować o przyszłości miast. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Miejsce Uwagi we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Młynami Rothera. 

Początek Sezonu potrwa od 27 do 30 czerwca. Przez cztery dni literatura, sztuka, przyroda staną się pretekstem do rozmowy o mieście i jego przyszłości oraz o tym, jak tworzyć miasta przyjazne dla jego mieszkańców i mieszkanek.

Nadrzędnym celem festiwalu jest promowanie zrównoważonego rozwoju miast przyszłości poprzez integrowanie literatury, muzyki, sztuki oraz refleksji nad relacją między człowiekiem a naturą – mówi Tomasz Pańczyk, pomysłodawca Festiwalu i Prezes Fundacji Miejsce Uwagi. – Podczas Festiwalu będziemy rozmawiać o przyszłości miast, roli przyrody i psychologii w rozwoju lokalnej społeczności, a także o czytelnictwie, awansie społecznym, i o powracającym Faulknerze – dodaje.

Organizatorzy przygotowali blisko 50 wydarzeń, które odbywać się będą w Młynach Rothera, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, na barce Lemara i w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku.

 Młyny Rothera to dobre miejsce na rozmowę o mieście. Zależy nam na tworzeniu przestrzeni, w której kultura postrzegana jest jako dostępna, a nauka bliska. Gdzie wspólnie szukamy najlepszych sposobów tworzenia różnorodnej i otwartej społeczności miejskiej. Dlatego z ciekawością przyjęliśmy zaproszenie do zaangażowania się w pierwszą edycję Festiwalu Początek Sezonu – mówi Sławomir Czarnecki, Dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

W przestrzeni Młynów zaplanowanych zostało ponad 20 wydarzeń. Wśród nich znajdują się liczne propozycje dla dzieci i dorosłych. Będą to zarówno warsztaty, spotkania, debaty, a także liczne spacery.

Z myślą o młodszych odbiorcach przygotowano dwa warsztaty. Pod okiem Grażyny Rigall najmłodsi stworzą animacje, natomiast Joanna Rusinek, pisarka i ilustratorka, będzie towarzyszyła uczestnikom w budowie „Papierowego miasta marzeń”. Na młodzież czekają warsztaty literackie z pisania prozy, które poprowadzi Barbara Sadurska. Dorośli zaś będą mogli wziąć udział m.in. w  trzydniowych warsztatach historii mówionej z Mikołajem Grynbergiem podczas których dowiedzą się jak zbierać materiał dokumentacyjny, wybrać bohaterkę/bohatera, dobrze nagrać rozmowę – słowem stworzyć ciekawą opowieść. Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Zapisy trwają.

Festiwal to także okazja do spotkania ze znanymi autorami i autorkami książek dla dzieci i młodzieży. Do Bydgoszczy przyjedzie m.in. Agata Romaniuk, twórczyni serii detektywistycznej o „Kociej Szajce”, czy twórca „Detektywa Pozytywki” Grzegorz Kasdepke. Ponadto pisarze tacy jak Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Bangsi. Miś do kochania”), Adam Wajrak („Detektyw Wróbel”) czy Tomasz Somojlik („Żubr Pomponik”).

W przestrzeniach Młynów zaplanowane zostały również spotkanie literackie i debaty. Spotkanie o humorze z Olgą Drendą i Michałem Rusinkiem poprowadzi Michał Nogaś. W debacie „Poniemieckość: Śląsk, Mazury, Bydgoszcz” wezmą udział Zbigniew Rokita i Beata Szady. Z Mikołajem Grynbergiem porozmawiamy o ludziach na granicy polsko-białoruskiej

Istotnym elementem programu festiwalowego są bez wątpienia dwie debaty poświęcone tematyce miasta przyszłości. Pierwsza z nich oscylować będzie wokół tematyki życia w przyszłości, w tym wokół zmian w postrzeganiu i funkcjonowaniu miast. Wezmą w niej udział wybitni architekci i badacze kultury miejskiej m.in. jeden z najważniejszych obecnie architektów krajobrazu Martin Rein-Cano, wieloletni dyrektor Hong Kong Art. School prof. Louis Kwok Lit Yu, dr Paula Hanasz i Maciej Mycielski. Druga z debat dotyczyć będzie „Edukacji przyszłości w kontekście rozwoju miast”. Tu do dyskusji zaproszeni zostali Stanisław Łubieński, Marzena Suchocka, Joanna Rayss, Karol Podyma, Michał Cichoracki. Debaty poprowadzi Justyna Glusman.

To nie koniec festiwalowych atrakcji. W programie znajdziemy także spacery performatywno-przyrodnicze. Jeden z  Adamem Wajrakiem. Drugi ze Stanisławem Łubieńskim. Będzie również okazja, by wybrać się na spacer do Parku Centralnego z Marzeną Błaszczyk ze Stowarzyszenia MODrzew, spacer literacki z Michałem Tabaczyńskim oraz nawet spacer kryminalny z Hanną Szczukowską-Białys. Nie zabraknie też chwili na relaks, w sobotę (29 czerwca) zapraszamy do udziału w zajęciach jogi na Wyspie Młyńskiej wraz z Anną Dziewit-Meller.

Szczegółowy program całego Festiwalu dostępny jest pod linkiem: https://tiny.pl/dj5tb

 

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.