Poznaj bliżej miasto i bydgoską gwarę!

W samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej, będzie okazja do poznania bydgoskiej historii, lokalnych zwyczajów i gwary. Chociaż do urodzin miasta pozostał jeszcze ponad miesiąc, Młyny już teraz zapraszają do udziału w różnorodnych wydarzeniach nawiązujących do tej ważnej rocznicy! We współpracy z Fundacją Tu Kultura organizują spotkania, dzięki którym będzie można odkryć lokalne zwyczaje i gwarę. 

Marzec i kwiecień to czas intensywnych przygotowań do urodzin miasta. Ten ważny dzień przypada 19 kwietnia – w rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego. Nasza Bydgoszcz ma już 677 lat! A tak ważną okazję warto świętować nie tylko przez jeden dzień.

Wspólnie z Fundacją Tu Kultura Młyny Rothera zapełniły kalendarz urodzinowymi wydarzeniami, których motywem przewodnim jest oczywiście Bydgoszcz.

– Jednym z filarów działalności Młynów Rothera jest lokalne dziedzictwo. Ważne jest dla nas mówienie o historii Bydgoszczy, jej odkrywanie wraz z mieszkańcami, którzy tę historię też tworzą. Tym chętniej podejmujemy współpracę z podmiotami, dla których również jest istotne działanie popularyzujące dziedzictwo. Tak było z Fundacją Tu Kultura. Cieszy nas to, że możemy zaprosić wspólnie na ciekawe aktywności, które cieszą się zainteresowaniem młodszych, jak i starszych bydgoszczan i pozwalają przybliżyć zagadnienia istotne z punktu widzenia lokalnej tożsamości oraz przynależności – mówi Patrycja Jankowska, Specjalistka ds. programowych w Młynach.

Spotkania, warsztaty i wspólnie tworzona wystawa to atrakcje, które wypełniają kalendarz Młynów. Na dzieci i dorosłych czekają warsztaty, które pozwolą odkryć sekrety rzadkiej techniki graficznej – kolografii. Organizatorzy zachęcają także do poznania zasad projektowania plakatów typograficznych. Bydgoszczanki i bydgoszczanie będą mieli także na oswojenie się z kolorytem bydgoskiej gwary! W programie zaplanowano wykład prof. dr. hab. Andrzej S. Dyszaka – językoznawcy specjalizującego się właśnie w  gwarze miejskiej Bydgoszczy. Uczestnicy spotkań nie tylko sprawdzą, co oznaczają takie wyrażenia, jak  gzub, rychtować się czy drykować, ale poznają także ciekawostki dotyczące lokalnej historii.

Organizowane wydarzenia korespondują z wystawą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, bo w gwarze miejskiej można przecież  „szukać opowieści” o Bydgoszczy. Jest ona, czy raczej stała się, elementem tożsamości naszego miasta. Wpływa na poczucie przynależności do naszej „małej ojczyzny”, przynależności kulturowej, lokalnej. My taką przynależność też dzięki niej, i w niej, znajdujemy i bardzo cieszymy się, że właśnie w Młynach Rothera możemy świętować urodziny miasta oraz wspólnie z tą instytucją prowadzić działania edukacyjne i kulturowe. Podsumowaniem naszych „młynowych, gwarowych” akcji będzie wystawa i wykład pod hasłem „Koloryt gwary miejskiej”. Z akcentem na słowo „koloryt”, bo chcemy zwrócić uwagę na jej różnorodność oraz na różnorodność naszych wydarzeń. Do tej wystawy  przygotowujemy się tworząc prace na warsztatach kolograficznych, typograficznych, a wcześniej hafciarskich. Do aktywności zaprosiliśmy bydgoszczan w różnym wieku, i właśnie ta różnorodność, wielopokoleniowość jest dodatkowym bogactwem tych spotkań – mówi Dominika Strehlke z Fundacji Tu Kultura.

Wydarzenia odbędą się zarówno w marcu, jak i w kwietniu. Kulminacja atrakcji nastąpi 19 kwietnia, czyli w same urodziny Bydgoszczy. Młyny zapowiadają także atrakcje na weekend 22-23 kwietnia.

– Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i kalendarza, ponieważ to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy z okazji urodzin miasta. Niebawem zdradzimy szczegóły dotyczące kolejnych niespodzianek – dodaje Patrycja Jankowska.

Organizatorzy wydarzeń zachęcają do odwiedzenia Młynów i poznawania historii miasta. Udział w warsztatach i spotkaniach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest tutaj: https://mlynyrothera.pl/677-urodziny-bydgoszczy-swietuj-z-nami/ 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.