Praca, wspólnota i własność – Młyny zapraszają na kolejne Myślowisko miejskie

fot. A. Hilbrecht

Młyny zapraszają na kolejne spotkanie w filozoficznym klimacie! Czym dla filozofii jest praca? Jak definiuje się wspólnotę w zglobalizowanym świecie? Co na to wszystko marksizm? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznają uczestnicy Myślowiska miejskiego, które odbędzie się w Młynach w środę, 17 maja.

„Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” to spotkania pełne rozmów i dyskusji na tematy ważne, niekiedy nawet trudne i wykraczające poza logikę spraw codziennych. W towarzystwie filozoficznych przewodników można wątpić, pytać, komentować i dzielić się spostrzeżeniami. Tym razem tematem rozważań będzie praca, wspólnota i własność. Te trudne do zdefiniowania zagadnienia staną się podstawą do wkroczenia na nieprzewidywalną przestrzeń filozofowania.

– Spotkania z filozofią w Młynach znakomicie wpisują się w nasze założenia dotyczące popularyzacji nauki. Na wydarzenie, które odbędzie się  w najbliższą środę, zapraszamy przede wszystkim osoby, które szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Chcemy włączać naszych Gości do rozmowy prowadzonej przez filozoficznych przewodników – mówi Anna Stempska, kierowniczka Działu Programowego w Młynach.

Uczestnicy spotkania wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie, czym dla filozofii jest praca. Wydarzenie będzie także okazją do refleksji nad  zagadnieniem wspólnoty w zglobalizowanym świecie. Rozważaniom poddane zostaną kwestie związane ze wspólnotą wobec utowarowienia, ucyfrowienia i automatyzacji pracy. Na spotkaniu nie zabraknie odniesień do marksizmu oraz różnych nurtów filozoficznych, które od dawna nawiązują do zagadnień związanych ze wspólnotą, własnością, pracą i ich umiejscowieniem w różnych kontekstach.

Gospodarzem spotkań jest, Daniel Sobota, filozof, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Tym razem Daniel Sobota będzie rozmawiał z rozmawiał z Mikołajem Ratajczakiem, filozofem, historykiem idei, tłumaczem, pracownikiem Zespołu Filozofii Kultury IFiS PAN, wykładowcą Collegium Civitas. Rozmówca jako pierwszy tłumaczył pisma Karola Marksa na język polski od 1986 roku. Filozof jest autorem książki pt. ” Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej”, która w 2022 r. dostała nominację do nagrody im. Marcina Króla.

– Celem naszych spotkań filozoficznych jest dyskusja wokół najważniejszych zagadnień ludzkiego istnienia, które są istotne także dla nas, dzisiaj żyjących. Chcemy, aby tematyka spotkań nawiązywała do bieżących wydarzeń, które wynikają choćby z porządku kalendarza. Tak było w przypadku rekolekcji, tak jest i teraz. Miesiąc maj zaczyna się międzynarodowym świętem pracy. To znakomita okazja, aby zastanowić się od strony filozofii nad jedną z najważniejszych spraw naszego codziennego bycia, jaką jest praca, i związane z nią kwestie pieniądza, własności, towaru i wspólnoty. Moim gościem będzie znakomity znawca tej problematyki, filozof polityki dr Mikołaj Ratajczak – dodaje prof. Daniel Sobota, gospodarz spotkań.

„Myślowisko miejskie” odbędzie się w środę, 17 maja, o godz. 18 w Młynach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Więcej informacji:  https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/myslowisko-miejskie-4/

Audio zaproszenie na wydarzenie – zaprasza gospodarz cyklu  „Myślowisko miejskie”, prof. Daniel Sobota

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.