Przed nami II Festiwal Filozofii w Młynach – właśnie wystartowały zapisy! 

Po sukcesie pierwszej edycji Festiwalu Filozofii, nadszedł czas na jego kontynuację i rozbudowę! Fundacja Koherencje, we współpracy z Młynami Rothera, zaplanowała różnorodne wydarzenia o tematyce filozoficznej. W programie nie brakuje debat, warsztatów, koncertów czy form teatralnych. Do Bydgoszczy przyjadą najwybitniejsi polscy i zagraniczni filozofowie i filozofki, którzy poprzez wykłady i spotkania zachęcą do udziału w prawdziwym święcie myślenia! II Festiwal Filozofii odbędzie się w Młynach Rothera w terminie 20-26 listopada, a na główne wydarzenia festiwalowe organizatorzy zapraszają od 24 do 26 listopada.  

Festiwal Filozofii to cykl wydarzeń popularyzujących filozofię. W ramach drugiej edycji odbędą się różnorodne i interdyscyplinarne wydarzenia o tematyce filozoficznej. Oferta Festiwalu skierowana jest do osób w każdym wieku i zawiera, oprócz wykładów i warsztatów, również koncerty, formy teatralne, performans filozoficzny, projekcje filmowe czy spotkania z popularyzatorami filozofii.  

– W tegorocznej edycji Festiwalu Filozofii wezmą udział najwybitniejsze postaci współczesnej filozofii polskiej, profesorki i profesorowie, cieszący się uznaniem w środowisku filozoficznym i mający ogromny dorobek. Są to niewątpliwie najlepsi eksperci w kraju, zajmujący się całym spektrum zagadnień filozoficznych. Chociaż wydarzenia festiwalowe nie są skierowane do zawodowych filozofek i filozofów, to nie oznacza to, że ich poziom merytoryczny będzie niski. Przeciwnie – biorąc pod uwagę rangę naszych gości dyskusje prowadzone będą na najwyższym poziomie. Do Bydgoszczy przyjedzie także dwóch gości zza granicy – prof. Wolfgang Welsch, oraz prof. Peter Trawny, wybitny heideggerysta, dyrektor Instytutu Martina Heideggera w Wuppertal – mówi Antoni Torzewski, prezes zarządu Fundacji Koherencje.  

Festiwal ma na celu głównie „odczarowanie” filozofii, czyli zaprezentowanie jej w przystępnym i atrakcyjnym wydaniu oraz zachęcenie do filozofowania wszystkich, którzy chcieliby bardziej aktywnie i świadomie uczestniczyć w otaczającej ich codzienności i kulturze. 

– Zagadnienia poruszane na festiwalu dotyczą istotnych problemów pojawiających się w życiu codziennym, takich jak wciąż dyskutowane kwestie bioetyczne, globalizacja, migracje i coraz częstsze stykanie się ze sobą osób reprezentujących różne kultury, wpływ technologii na codzienność czy wreszcie zagadnienia związane z Bogiem i religią, które szczególnie dziś w Polsce są przedmiotem wielu debat i kontrowersji – dodaje Antoni Torzewski.  

W całej inicjatywie bardzo istotne jest zaangażowanie publiczności, dlatego większość wydarzeń zawiera element dyskusyjny, dzięki któremu każdy może się wypowiedzieć. Osoby uczestniczące będą mogły wziąć udział m.in. w spacerach filozoficznych, spotkaniach z popularyzatorami filozofii czy debatach. Dla najmłodszych przygotowano też „Rytmiczanki filozoficzne”, czyli zajęcia polegające na doświadczaniu różnych tonalności i rytmów, dzięki którym młode pokolenie poszerzy swoje horyzonty. W programie przewidziano także śniadania filozoficzne, podczas których nie zabraknie okazji do rozmów i dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi filozofii. W trakcie II Festiwalu Filozofii nie zabraknie też cieszącego się ogromną popularnością podczas pierwszej edycji kącika „Zapytaj filozofa”,  w którym osoby uczestniczące będą miały możliwość porozmawiania z osobami zajmującymi się filozofią na osobności i podjęcia dowolnego nurtującego ich tematu. 

Jako centrum nauki pomagamy zrozumieć i chętnie podejmujemy działania, które mają na celu popularyzację różnych dziedzin nauki. Przez cały rok organizujemy różne wydarzenia związane z krzewieniem kultury filozoficznej i tworzymy w Młynach przestrzeń do filozofowania. Teraz wielkimi krokami zbliża się II Festiwal Filozofii, który jest nie tylko prawdziwym świętem myślenia, ale i największym wydarzeniem  popularyzującym filozofię w Młynach. Cieszymy się, że przy tak ważnej inicjatywie mogliśmy połączyć siły z Fundacją Koherencje i wspólnie tworzymy to wydarzenie. Już teraz serdecznie zapraszam do udziału, naprawdę warto! – mówi Anna Czarnecka, kierowniczka Działu Komunikacji Młynów.

Inauguracja II Festiwalu Filozofii odbędzie się w Młynach w piątek, 24 listopada, o godz. 18. Na dobry początek dla miłośników filozofii organizatorzy przygotowali wykładokoncert Ewy Domańskiej i Bastarda Trio. Pełen program wydarzenia wraz ze szczegółowymi informacjami o prelegentach można znaleźć tutaj: https://koherencje.pl/festiwal-filozofii/ii-festiwal-filozofii/ Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, na część z nich obowiązują jednak zapisy: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/festiwal-filozofii/  

 

Organizatorami wydarzenia są: 

 

Do pobrania:

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.