Przez dotyk – wystawa ceramiki autorstwa duetu Teresy Miotke-Sowińskiej i Jana Miotke – zapraszamy na wernisaż!

fot. A. Hilbrecht

Wystawa, którą będzie można podziwiać różnymi zmysłami – również dotykiem, będzie dostępna w Młynach już od najbliższego czwartku (9 maja). Teresa Miotke-Sowińska i Jan Miotke. Ona – architekt wnętrz i ceramiczka. On – inżynier i profesjonalna pomoc w realizacjach ceramicznych. Przez wiele lat w zgranym duecie tworzyli ceramikę użytkową i artystyczną w swojej pracowni w Bydgoszczy. Wystawą “Przez dotyk”, w 50. rocznicę ukończenia studiów, artystka symbolicznie żegna się z ceramiką.

Na ekspozycji będziemy podziwiać dorobek 40 lat pracy twórczej. Zobaczymy, a także dotkniemy, ceramikę artystyczną i użytkową, wypalaną przez pana Jana i dekorowaną farbami naszkliwnymi przez panią Teresę. Tematyka prac jest bardzo różnorodna – od abstrakcji, przez motywy baśniowe, takie jak lalki czy motyle, po użytkowe obiekty z dawką ukrytego humoru. Autorka fascynuje się botaniką, sama pieczołowicie pielęgnuje swój barwny ogród. Inspiracje fauną i florą dostrzeżemy w wielu prezentowanych dziełach.

„Prace, które pokazuję, to wynik mojej ulubionej dyscypliny – ceramiki – porcelit szkliwiony i wypalany w piecu ceramicznym. Bardzo trudne technicznie, chimeryczne w pracy, której nie sposób przewidzieć w końcowej fazie, ale fascynujące, gdy podejmuje się ryzyko przed końcowym „wypałem”.” – mówi Teresa Miotke-Sowińska

Dlaczego „Przez dotyk”? Artystka w młodości doświadczyła epizodu kilkumiesięcznej utraty wzroku, dlatego zdecydowała, że wszystkie obrazy, płaskorzeźby, figury będzie można odkrywać także tym zmysłem. Ceramika pozwala dostrzec pod palcami różne faktury i temperatury, delikatne, szkliwionych powierzchnie, kuliste formy – dzięki temu doświadczenie obcowania ze sztuką dostępne jest dla wszystkich.

Wernisaż odbędzie się 9 maja, o godzinie 18.00.
Na wystawę zapraszamy do 31 sierpnia 2024 r., codziennie, w godzinach otwarcia Młynów.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.