Różne języki przy jednym stole – w Nowym Miejscu odbędzie się kolejny Młyński Rozmownik! 

Konwersacje językowe w Młynach Rothera nie przypominają szkolnych lekcji, tylko towarzyskie spotkania! Przy wspólnym stole zasiadają mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy – zarówno ci, którzy miasto znają od dawna, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają życie w Bydgoszczy. A wszystko po to, by praktykować języki, nawiązywać nowe znajomości i oswajać różnorodność. Młyński Rozmownik odbędzie się w środę, 8 marca w Nowym Miejscu w Młynach Rothera.  

W Młynach zbierane są zarówno te odległe, jak i całkiem współczesne opowieści o życiu w naszym mieście. Rozmowy dotyczą przeszłości, ale i teraźniejszości oraz łączą o sobie w mieście i przeżywaniu siebie w mieście z działaniami wspomagającymi integrowanie się bydgoszczanek i bydgoszczan.  

Młyński Rozmownik to spotkanie zarówno dla tych, którzy uczą się języków obcych, ale brakuje im przestrzeni, by używać ich na żywo, jak i tych, którzyniedawno przyjechali doBydgoszczy. Dzięki znajomości języka czujemy się wnowym miejscu pewniej ibezpieczniej.  

– Badania wskazują, że ludziom uczącym się nowego języka towarzyszy potrzeba dodatkowego wsparcia społecznego, emocjonalnego i metapoznawczego, co okazuje się szczególnie istotne w sytuacji migracji. Spotykamy się, by rozmawiać: bez względu na wiek i miejsce pochodzenia. A gdy rozmawiamy, ważniejsze od tabeli gramatycznych okazuje się doświadczenie bycia razem. Płynność językowa przychodzi do nas z czasem – mówi Kamila Burchart, Specjalistka ds. programowych w Młynach

To już szósta edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz Młynów. W ramach spotkania tworzone są stoliki, przy których uczestnicy rozmawiają w danym języku – angielskim, polskim, ukraińskim czy francuskim. Wszystko zależy od tego, kto dołączy do spotkania! Całe wydarzenie jest moderowane przez filologów, którzy w razie czego służą wsparciem… w znalezieniu wspólnego języka! 

Fot. Artur Hilbrecht

Spotkanie jest organizowane w ramach projektu Wywiad-rzeka: Archiwum bydgoskich historii. Młyny tworzą przestrzeń do dzielenia się historiami oraz łączą rozmawianie o sobie w mieście i przeżywaniu siebie w mieście z działaniami wspomagającymi integrowanie się bydgoszczan. Dzięki temu wraz z mieszkankami i mieszkańcami miasta współtworzą przestrzeń, w której można się spotykać, rozmawiać i wymieniać doświadczeniami, a także ciekawie spędzić czas w międzynarodowym towarzystwie. 

Najbliższy Młyński Rozmownik odbędzie się w środę, 22 lutego, w godz. 17:30-19:00. Organizatorzy zapraszają do Nowego Miejsca w Młynach Rothera (wejście z tarasu przy fontannie od strony Wyspy Młyńskiej). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Mile widziani są zarówno dorośli, jak i młodzież. Więcej informacji tutaj. Znana jest też już data następnego Młyńskiego Rozmownika, który odbędzie się 22 marca

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.