Sprawdź najnowszy projekt Młynów Rothera – to archiwum bydgoskich historii

Śmiało można powiedzieć, że bydgoszczanie i bydgoszczanki są dumni/dumne ze swojej historii i chętnie dzielą się swoimi opowieściami, doświadczeniami. Każdy z nas nosi w sobie własną Bydgoszcz, a opowieści, choć różne, są bezcenne. Wystartowała nowa strona internetowa Młynów – Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii, na której znalazły się pozyskane do tej pory wspomnienia o życiu, pracy, chwilach spędzonych na Wyspie Młyńskiej czy dziejach Młynów Rothera.

 Czym jest archiwum bydgoskich historii?

Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii to projekt, w którym słuchamy wspomnień o życiu codziennym, opowieści „zwykłych ludzi”, dotyczących wydarzeń, o których przeczytamy w podręcznikach i tych, które interesują nas w drugim człowieku, niekoniecznie z perspektywy wielkich narracji.

Jak to działa?

Opieramy się na pracy z pamięcią i z żywymi organizmami: spotykamy się z bydgoszczanami i bydgoszczankami, chcącymi podzielić się swoimi wspomnieniami. Nagrywamy ich opowieści. Spisujemy historie uwiecznione na zdjęciach. Skanujemy pamiątki i dokumenty. Każdy z nas ma w końcu swoją własną Bydgoszcz, a każda z opowieści, które nosimy w sobie, jest ważna i warta wysłuchania.

Idea Wywiadu-rzeki łączy się z impulsem spotkania, zaproszeniem do rozmowy, w której nasza pamięć i opowieść zostaje skonfrontowana z pamięcią i opowieścią innych osób. „Archiwa społeczne”, czy może raczej archiwa społeczności (od ang. community archive), pomagają zatrzymać pamięć, opowieść członków danej grupy społecznej, mieszkańców czy pracowników danego miejsca, sąsiadów.

Nasze archiwum gromadzi i udostępnia zdjęcia, historie mówione, materiały audio i  video związane z Bydgoszczą i jej mieszkankami i mieszkańcami.  W celu pobrania materiałów z zamiarem ich późniejszego wykorzystania, prosimy o kontakt pod adresem wywiadrzeka@mlynyrothera.pl

Nasze archiwum istnieje dzięki mieszkankom i mieszkańcom, dlatego z ogromną radością przyjmiemy także Państwa zdjęcia, relacje o przeszłości i wspomnienia związane z naszym miastem. Można je przesłać do nas za pośrednictwem formularza, który dostępny jest online, a także jesteśmy dostępni stacjonarnie w Młynach Rothera. Wystarczy zapytać o Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii w punkcie informacji, który znajduje się na parterze siedziby Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Po co to robimy?

Podstawową funkcją projektów historii mówionej jest zachowanie pamięci i opowieści, którą jako członkowie społeczności mamy sami o sobie. Krokiem dalej jest skonfrontowanie tych opowieści, zaakceptowanie, że nasza pamięć o tych samych wydarzeniach może się różnić.

Archiwum społeczności sprawia, że lokalne dziedzictwo staje się bezpieczne i dostępne: nie zostaje zapomniane, a jednocześnie każdy może mieć wgląd w zgromadzone materiały.

Słuchamy bydgoszczan z wieloletnim stażem, ale także osób, które znalazły się w naszym mieście na chwilę (artystów, podróżników, badaczy), tych, które stąd wyjechały, np. przedstawicieli mniejszości niemieckiej czy żydowskiej i tych, które przyjechały tu całkiem niedawno – do pracy, na studia, ale również uciekając przed represjami politycznymi czy wojną.

Już dziś sprawdźcie, jakie ciekawe opowieści, materiały audiowizualne i zdjęcia znalazły się na stronie www.wywiadrzeka.mlynyrothera.pl.

 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.