Studencki projekt zrealizowany – przed Młynami stanął napis

fot. A. Pawska

Na Wyspie Młyńskiej można już podziwiać i użytkować namacalny dowód efektywnej współpracy! Przed Młynami stanął napis będący zwieńczeniem projektu „Wszystkie drogi prowadzą na Wyspę”, którego ideą było zwiększenie wygody korzystania z Wyspy Młyńskiej. Natomiast na tarasie Młynów oraz przed wejściem głównym od ul. Mennica 10 pojawiły się dwie Emki – instalacje w formie ławeczek. Młyny Rothera nawiązały współpracę z Wydziałem Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Katedrą Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.

W tej współpracy naukowcy i studenci UKW zajęli się przeprowadzeniem badań dotyczących sposobów korzystania z Wyspy Młyńskiej przez mieszkańców, a studenci wzornictwa PBŚ- zaprojektowaniem małej architektury odpowiadającej na te potrzeby. Głównym założeniem projektu była współpraca. Nie tylko między instytucjami, ale przede wszystkim między zaangażowanymi w projekt środowiskami akademickimi a mieszkankami i mieszkańcami Bydgoszczy. To ich głos był najważniejszy. Podstawą działań projektowych były potrzeby użytkowników przestrzeni, zbadane w ramach przygotowanej ankiety. Każda ze stron odpowiadała za jeden z przenikających się etapów. Każda instytucja włożyła w zadanie swoją wiedzę, doświadczenie i serce.

Projekty studenckie powstały pod kierunkiem dr Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej z Katedry Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Studentki i studenci zaprojektowali kilkadziesiąt zachwycających form małej architektury, które mogłyby stanąć na Wyspie Młyńskiej. Funkcje nadały im zbadane za pośrednictwem ankiet potrzeby osób odwiedzających Wyspę Młyńską. Estetyka projektów czerpie za to z tradycji młynarskich i nawiązuje do przemysłowej przeszłości miejsca. A ich formy zapraszają do interakcji i inspirują.

– Bardzo się cieszę, że kolejny raz w Bydgoszczy studenci Wzornictwa PBŚ mogli zaprojektować i zrealizować obiekty służące przestrzeni publicznej. Wyspa Młyńska i Młyny Rothera to nasze ukochane miejsca. Zadanie nie było łatwe, ale współpraca między trzema instytucjami i poznanie potrzeb mieszkańców pozwoliły stworzyć, mam nadzieję, ciekawe i oczekiwane realizacje. Dla studentów było to niepowtarzalne doświadczenie. Instalacja MŁYNY to jedyna taka forma w Polsce. Chcielibyśmy, by stała się pretekstem do fotografowania się na jej tle i jednocześnie do promocji całej Wyspy. To samo dotyczy Emki, ławeczki, a raczej dwóch jedynych w swoim rodzaju siedzisk zlokalizowanych przy wejściach do Młynów. Życzę wszystkim użytkownikom naszych obiektów by cieszyły i stały się kolejnymi charakterystycznymi elementami wyposażenia wyspy – mówi dr Ewa Raczyńska-Mąkowska.

Dwa projekty – Bartosza Świątkowskiego oraz Gabrieli Skrobackiej – zostały wybrane do wdrożenia. Jeden z nich: napis-zabawka z hasłem Młyny – stanął właśnie przed tarasem budynku, a drugi – na tarasie Młynów oraz przy wejściu od ul. Mennica 10. Więcej informacji o projekcie: https://wszystkiedrogi.mlynyrothera.pl/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.