W Młynach Rothera nagrają bydgoskie słuchowisko z wodą w tle! Już w sobotę startuje nowy projekt artystyczny
Już w sobotę, 26 listopada, rozpocznie się nowy projekt dźwiękowo-edukacyjny Młynów Rothera! „Nawet rzeki szepczą” to autorskie warsztaty Rafała Kołackiego, podczas których uczestnicy przeprowadzą wywiady z mieszkańcami i wsłuchają się w historie związane z bydgoską wodą. Podczas cyklu inspirujących spotkań pełnych rozmów i nagrywania dźwięków przyrody powstanie materiał na słuchowisko, które następnie będzie opublikowane. Cykl „Nawet rzeki szepczą” jest częścią działań programowych prowadzonych wokół wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”.
Projekt artystyczny „Nawet rzeki szepczą” zakłada trzy spotkania, podczas których uczestnicy będą przeprowadzać wywiady pogłębione, nagrywać dźwięki podczas spacerów, analizować zebrany materiał oraz tworzyć słuchowisko. Warsztaty odbędą się 26 listopada, 3 grudnia i 10 grudnia w godzinach 10.00-14.00. Trzy części warsztatów tworzą spójną całość, dlatego organizatorzy rekomendują obecność na wszystkich trzech spotkaniach.
– Narratorkami naszego słuchowiska będą rzeki, wokół których splatają się losy bydgoszczanek i bydgoszczan. Wspólnie z uczestnikami warsztatów przeprowadzimy wywiady, dla których tłem będą dźwięki wody i miasta. To wszystko po to, aby uwieczniać i promować tradycje wodne naszego miasta – mówi Patrycja Jankowska, Specjalistka ds. programowych w Młynach.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym jest krajobraz dźwiękowy, przećwiczą świadome słuchanie, poznają bliżej miasto oraz historie jego mieszkańców. Warsztaty poprowadzi Rafał Kołacki, archeolog, twórca słuchowisk, bajek, instalacji dźwiękowych i muzyki do filmów oraz badacz dźwiękowej tkanki miejskiej.
Nowy projekt Młynów Rothera promuje lokalne dziedzictwo. Uczestnicy warsztatów udokumentują opowieści zawierające unikalne wspomnienia i doświadczenia z życia zwykłego człowieka czy też całej społeczności w określonym miejscu i czasie, ale też istotne informacje na temat zmian zachodzących w kulturze czy historie poszczególnych miejsc. Osobiste wspomnienia bydgoszczanek i bydgoszczan zostaną ubarwione akompaniamentem otoczenia dźwiękowego bydgoskich rzek i terenów z nimi związanych.
To już kolejny raz, gdy Młyny opowiadają o tożsamości miasta przez pryzmat osobistych historii jego mieszkańców.
– Projekt „Nawet rzeki szepczą” jest częścią działań programowych wokół naszej pierwszej wystawy stałej „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Zależy nam na tym, aby zarówno uczestnicy warsztatów, jak i odwiedzający naszą wystawę mogli bliżej poznać Bydgoszcz i losy jej mieszkańców, ale też zagłębili się w tematy dotyczące znaczenia wody dla rozwoju kultury i lokalnych tradycji – dodaje Anna Czarnecka, Kierowniczka działu komunikacji Młynów.
Warsztaty w ramach cyklu „Nawet rzeki szepczą” są dla wszystkich zainteresowanych tematem. Minimalny wiek uczestników to 5 lat. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/event/nawet-rzeki-szepcza-warsztaty-czesc-1/
Do udziału w projekcie mogą się także zgłaszać osoby, które chciałyby podzielić się swoją historią związaną z Kanałem Bydgoskim, Brdą lub Wisłą i stać się bohaterem słuchowiska. Zapraszamy do kontaktu mailowego z organizatorką: patrycja.jankowska@mlynyrothera.pl