W piątek Elvin Flamingo otworzył w Młynach wystawę „Dekapitacja ewolucji – Nowa ewolucja” [fotorelacja]

fot. A. Hilbrecht

Po Sztokholmie, Liverpoolu i Warszawie nadszedł czas na Bydgoszcz! To właśnie w tym mieście Elvin Flamingo prezentuje swoją najnowszą instalację bio-art. To pierwsza wystawa projektu po krótkiej premierowej ekspozycji w Gdańsku w styczniu tego roku. Instalacja będzie dostępna „Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja”. w Młynach Rothera przez całe wakacje. To wyjątkowa i na ten moment jedyna szansa, żeby podziwiać dzieło, zanim zostanie wysłane na planowane wystawy i konkursy międzynarodowe. Zwiedzanie instalacji w Młynach jest całkowicie darmowe.

fot. A. Hilbrecht

Elvin Flamingo, dr hab., prof. ASP, artysta sztuk wizualnych i wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekty bio-art łączą sztukę, biologię i technologię. Jest jednym z niewielu artystów w Polsce zagłębiających i tworzących projekty bio-artystyczne. Prace Elvina Flamingo pokazywano między innymi w: Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu oraz za granicą w: Liverpoolu, Hong Kongu, Houston, Kassel, Aarhus i Sztokholmie czy Lwowie. Jego najnowsza praca „Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja” już w tej chwili spotkała się z uznaniem międzynarodowym. Podczas wakacji autonomiczna instalacja artysty będzie dostępna w Młynach.

Pomysł na realizację tego dzieła, to efekt nieustannych poszukiwań, w jaki sposób skutecznie zwrócić uwagę mojej publiczności na konieczność przewartościowania ego Homo sapiens. Większość instytucji z obszaru kultury i sztuki w Polsce, odpowiada — my nie wystawiamy takiej sztuki, dlatego obok Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy należą do tych nielicznych, będących zainteresowanym taką właśnie narracją w sztuce, jaką jest użycie biomediów. Emocje połączone z tak mile przyjętą propozycją wystawienia mojej „Dekapitacji..” w bydgoskich Młynach są ogromne — to dla mnie wielka niewiadoma, jak moja praca zostanie w Bydgoszczy przyjęta i czy możemy spodziewać się zainteresowania wystawianiem takiej sztuki w innych miejscach w Polsce. W znacznej części Europy bio-art i life art są już doceniane. Moja praca doktorska z 2014 roku była pierwszym bio-artystycznym doktoratem w Polsce – mówi Elvin Flamingo, twórca instalacji.

fot. A. Hilbrecht

Wystawa balansuje pomiędzy dziełem sztuki i laboratorium. Ta praca w formie laboratorium, potężnej maszyny, w której wszystko jest realne i prawdziwe, jest odpowiedzią na niepokojącą pozycję człowieka na naszej planecie. Zarówno koniec, jak i początek ewolucji w tym projekcie są możliwe. W samym środku instalacji znajduje się jej serce — mała lodówka, a dokładniej jej zawartość — uśpione archeony, bakterie i grzyby. Istotą projektu jest stworzenie warunków do hipotetycznego wznowienia ewolucji tych autentycznych mikroorganizmów, które w ciągu znanej nam ewolucji, od ponad 3 miliardów lat nie zmieniły znacząco swojej formy, co daje im szansę na przetrwanie. Wszystkie jedenaście zdolnych do życia mikroorganizmów biorących udział w projekcie zostało wybranych w procesie badań naukowych jako prabakterie zdolne do rozpoczęcia nowej ewolucji. Wszystkie są niezwykłe, wyjątkowe i ekstremalnie odporne.

Wystawę „Dekapitacja ewolucji – Nowa ewolucja” można zwiedzać w Młynach do 31 sierpnia. Instalacja jest dostępna codziennie, w godzinach otwarcia instytucji. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji o tej intrygującej instalacji bio-art: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/dekapitacja-ewolucji-nowa-ewolucja-instalacja-elvina-flamingo/

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Poniżej zamieszczamy fotorelację z otwarcia. Prosimy o podpisywania źródła i autora.