Weekendowe eksploracje nieba i kosmosu – Młyny zapraszają na „Weekend z nauką”

Młyny Rothera zapraszają na weekend pełen naukowych wrażeń! I to przy ważnej okazji! 19 lutego obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej, który najlepiej uczcić…. naukowo. W Młynach Rothera na małych i dużych odkrywców czekają obserwacje nieba, warsztaty i koncert kosmicznej muzyki improwizowanej. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, na część wydarzeń obowiązują jednak zapisy.

2023 rok jest pod patronatem Mikołaja Kopernika, dlatego też przy okazji Dnia Nauki Polskiej w Młynach będzie można odkryć tajniki astronomii. Weekendowy program wydarzeń jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, więc każdy znajdzie coś dla siebie!

Jako centrum nauki chcemy popularyzować różne dziedziny naukowe w angażujący i twórczy sposób. Tym razem zapraszamy na wydarzenia powiązane z tematyką astronomii. Przygotowaliśmy szereg różnorodnych aktywności, także mamy nadzieję, że mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy odwiedzą nas podczas „Weekendu z nauką w Młynach” – mówi Anna Czarnecka, Kierowniczka działu komunikacji.

W sobotę w Młynach odbędzie się koncert audiowizualny. Koncert VOICES OF THE COSMOS to zupełnie wyjątkowe przedstawienie dźwięków prosto z kosmosu, muzyka improwizowana, która łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują nietypowe, lecz autentyczne, dźwięki pochodzenia kosmicznego, odbierane przez radioteleskopy oraz oryginalne pozaziemskie sygnały wyłapywane przez urządzenia radiowe. W Polsce to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa dźwiękowej eksploracji kosmosu. Podczas koncertu, oprócz szerokiego spektrum dźwięków,  będziemy mogli również posłuchać wykładu astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

A w niedzielę Młyny zapraszają w podróż… do gwiazd! Przewodnikiem w tej podróży będzie astronom, który nie tylko posłuży radą, ale też opowie kosmiczne ciekawostki. Na uczestników będą czekały profesjonalne teleskopy, które pozwolą poznać ciała niebieskie.

To nie przypadek, że Młyny z okazji Dnia Nauki Polskiej zapraszają na popularnonaukowe atrakcje. Już nie raz instytucja i jej goście udowodnili, że nauka może być twórczą zabawą, a to jeszcze nie koniec!

W Młynach Rothera naukowa atmosfera sprzyja nie tylko odkrywaniu zagadnień astronomii, ale także zdradzaniu pierwszych szczegółów dot. powstającej właśnie wystawy Młyn-Maszyna. Aby zaangażować lokalną społeczność, postanowiliśmy zaprosić naszych Gości do podjęcia wspólnej próby budzenia Maszyny. Mamy nadzieję, że dźwięki kosmicznej muzyki nam w tym pomogą. Przekonamy się już w najbliższy weekend – mówi Sylwia Mularczyk, Główna specjalistka ds. programowych.

Zespół Młynów Rothera intensywnie pracuje drugą wystawą stałą, która będzie miała premierę jeszcze w tym roku. Wystawa „Młyn-Maszyna” będzie w angażujący sposób tłumaczyć zagadnienia fizyczne. Naukowy weekend z pewnością stanowi idealną zapowiedź wystawy i jest ciekawą propozycją na rodzinne aktywności.

Warsztaty w najbliższy weekend Młyny organizują we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, jednak na część wydarzeń obowiązują zapisy. Więcej informacji i wejściówki są dostępne na stronie: https://mlynyrothera.pl/event/weekend-z-nauka-w-mlynach/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.