Wiosna w Młynach pod znakiem nowości!

Bogata oferta programowa dla młodych, nowy cykl poświęcony kulturze, Forum Filozoficzne, szkolenia dla sektora kreatywnego, warsztaty familijne oraz spotkania ze znanymi pisarzami… Wiosną będzie się działo w Młynach Rothera!
Wiosenna oferta programowa obejmie wydarzenia łączące edukację, kulturę, sztukę i integrację społeczną. Podczas dzisiejszego śniadania prasowego zorganizowanego w kawiarni Nowe Miejsce zespół Młynów Rothera opowiedział o tegorocznych nowościach.
Młyny dla Młodych
Mocnym punktem wiosennego programu Młynów będą projekty skierowane do młodzieży i osób młodych. Pierwsza z nowości to cykl “Odpowiedzialni za siebie”, który porusza wyzwania, z jakimi obecnie zmaga się młodzież np. uzależnienia, presja społeczna czy hejt. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 20 lutego. Gośćmi będą znany aktor i prezenter – Michał „Misiek” Koterski oraz dr Maria Banaszak, ekspertka w psychoterapii uzależnień, znana w sieci jako „Pani od Narkotyków.
W cyklu „Odpowiedzialni za siebie”, poruszamy ważne dla młodych tematy, jak uzależnienie, hejt, emocje oraz higiena cyfrowa. Zależy nam na tym, aby to była rozmowa z młodzieżą, nie chcemy ich straszyć czy pouczać. W planie są cztery spotkania. – mówi Marta Gutkowska, Specjalistka ds. programowych, Młyny Rothera
Wiosenne propozycje dla młodych to również warsztaty dla samorządów uczniowskich pn. „Młodzieżowi liderzy” oraz programy wsparcia lokalnych inicjatyw takie jak „Mikrogranty Młodzieżowe” i „Mikrogranty” skierowane do NGO.
Mikrogranty Młodzieżowe to program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych skierowany do osób w wieku 14-26 lat, uczących się bądź mieszkających w Bydgoszczy. Jeżeli mamy takie osoby i chciałyby one zorganizować w Młynach wydarzenie to ten projekt jest skierowany do nich. Młyny przeznaczają na każdy z wybranych projektów do 1 000 zł. W każdej edycji wybieramy do realizacji do 5-ciu projektów. Za nami pierwszy z trzech naborów – mówi Anna Stempska, Kierowniczka Działu Programowego, Młyny Rothera
Warsztaty familijne „Machiny latające” na wystawie SOWA to nowość w młyńskiej ofercie. Cykl odbywać się będzie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
Każde spotkanie to okazja do twórczego rozwoju, łączenia nauki z zabawą oraz interakcji z eksponatami wystaw stałych, gwarantując edukacyjne doświadczenia dla całej rodziny – wskazuje Edyta Zarębska, Kierowniczka Działu Edukacji, Młyny Rothera
Forum Filozoficzne i „90 minut o kulturze”
W lutym zainaugurowano nowy cykl pn. „Forum Filozoficznego”. Ma on formułę kwartalną i połączony jest ze slamami filozoficznymi. Pierwsze spotkanie odbyło się 13 lutego i poświęcone było tematyce „Inności”, stając się wstępem do „Slamu Filozoficznego”, na który zapraszamy już 7 marca.
Przestrzenią i okazją do szerokiej dyskusji tym razem o kulturze, jej przyszłości i obliczach będzie panel pt.: „90 minut o kulturze” – kolejna nowość w wiosennej ramówce Młynów. Goście ze środowiska akademickiego, ludzie kultury z Bydgoszczy i z regionu będą zachęcać bydgoszczan i bydgoszczanki do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i otwarcia na nowe spojrzenia związane z kulturą.
„90 minut o kulturze” to cykl paneli, gdzie zaproszeni specjaliści, badacze, praktycy kultury będą rozmawiać na dany temat związany z działaniami w sektorze kreatywnym. Będziemy poruszać różne wątki dotyczące specyfiki pracy w instytucji przez pryzmat rozmaitych aspektów, które wpływają na naszą pracę. – mówiła Zuzanna Szmidt, Główna specjalistka ds. Programowych, Młyny Rothera
Z myślą o osobach pracujących w kulturze i tych zainteresowanych rozwojem osobistym powstał cykl szkoleń dla sektora kreatywnego.
Młyny literackie
Wiosna w Młynach to także gratka dla miłośników książek i spotkań autorskich. W Młynach będzie okazja do spotkania ze znanymi i lubianymi postaciami ze świata współczesnej literatury, takimi jak Wit Szostak, Hanna S. Białys, Zośka Papużanka, Anna Cieplak oraz Jakub Żulczyk. Partnerami cyklu są: Double Bookspresso i Księgarnia Arabeska.
Zależy nam na popularyzacji czytelnictwa i pokazaniu, że Młyny to dobre miejsce na literaturę. Zapraszani autorzy są odpowiedzią na propozycje dotychczasowych uczestników, chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Planujemy organizację pięciu spotkań, najbliższe odbędzie się już 14 marca. Gościć będziemy Wita Szostaka – mówi Dagmara Lewandowska, Specjalistka ds. programowych, Młyny Rothera
W piątek, 21 lutego Młyny zapraszają na wernisaż i spotkanie z Zofią E. Ruprecht oraz Anną Perllik-Piątkowską, autorkami albumu „Nastrojowa Bydgoszcz”. Do 19 marca potrwa wystawa „60 sekund ajfonowa_bydgoszcz w kadrach Zofii Ewy Ruprecht”. Wydarzenie współorganizowane jest z Bydgoskim Ruchem Miejskim i Wydawnictwem Pejzaż.
Powiew wiosny czuć także w młyńskiej kawiarni Nowe Miejsce, która w lutym obchodzi swoje 2 urodziny! To przestrzeń międzypokoleniowych i międzykulturowych działań, gdzie zaplanowano licznie działania m.in. warsztaty kulinarne, wystawy młodych artystów oraz projekcję filmową. Nie zabraknie również kultowych, programowych wydarzeń, które podbiły już serca uczestników. W kalendarzu wydarzeń pojawią się „Młyński rozmownik” czy warsztaty „Mapa Szczęśliwych Podróży Misia Paddingtona”.
Pełna oferta Młynów dostępna jest u nas na stronie.