ZACZYNa się nowy etap w historii Młynów
ZACZYNa się nowy etap w historii Młynów
Od 11 listopada zamiast zaglądać przez okno – będzie można wejść do środka, zobaczyć wnętrza, posłuchać opowieści o historii tego miejsca… i wiele więcej.
– Z definicji Zaczyn to: 1. «porcja surowego ciasta pozostawiona z poprzedniego wypieku dodawana do ciasta na chleb» 2. «to, co stało się początkiem czegoś». Obie definicje do nas pasują. Po pierwsze – od Młynów, przez zboże i mąkę do chleba bliska droga, a po drugie – to początek naszego otwarcia się dla Was nie tylko przy okazji zaplanowanych wydarzeń, ale tak po prostu – na co dzień – mówi Specjalistka ds. komunikacji Anna Triebwasser.
W opublikowanym w grudniu 2020 roku planie zagospodarowania Młynów znajdziemy przestrzenie ogólnodostępne. Funkcję tę pełnił już przez cały sezon letni taras z fontanną – miejsce spacerów, spotkań młodzieży, relaksu na leżakach.
– Kiedy aura przestała dopisywać, a Wyspa Młyńska się wyludniła, poczuliśmy jakąś pustkę, niezaspokojoną potrzebę miejsca, w którym można po prostu spędzić czas. Jednocześnie sezon wakacyjny, kiedy zorganizowane przez Miasto Bydgoszcz wycieczki z przewodnikiem cieszyły się ogromną popularnością, pokazał nam, że bydgoszczanie są żywo zainteresowani Młynami i wciąż nie brakuje osób, które chciałyby zajrzeć do środka. Uznaliśmy, że w tymczasowej formule chcemy otworzyć parter Młyna już teraz, prowadząc jednocześnie prace w Spichrzu Zbożowym, który zacznie działać w przyszłym roku.
W Zaczynie będzie można dowiedzieć się o historii i o przyszłości Młynów, a także poznać kalendarz wydarzeń na najbliższe dni. To też okazja do spotkania Dyrektora Sławomira Czarneckiego, który regularnie będzie przejmował stery w punkcie informacyjnym – pierwsza taka szansa w środę, 17 listopada, między 13.00 a 15.00. Jak zaznacza jednak zespół instytucji, każdy powód, żeby odwiedzić Zaczyn jest dobry.
– Można tu rozgrzać się przy pysznym ciepłym napoju przyrządzonym w mobilnej kawiarni prowadzonej przez Parzymy Tutaj. Można poczytać ciekawą prasę, posiedzieć, pouczyć się, spotkać znajomych… sami jesteśmy ciekawi, jakie funkcje nadacie tej przestrzeni. Inspiruje nas idea trzeciego miejsca – przestrzeni publicznej pomiędzy domem a pracą, w której spędzamy wolny czas po swojemu, czujemy się dobrze i bezpiecznie, „ładujemy baterie”.
Pierwsza okazja do odwiedzenia Zaczynu już w Narodowe Święto Niepodległości od godz. 10.00 do 20.00. Tego dnia będzie można także zobaczyć panoramę Bydgoszczy z wieńczącego Młyn punktu widokowego.
W Młynach wciąż można też zobaczyć wystawę towarzyszącą Vintage Photo Festival – „Bydgoski marzec ’81 w obiektywie Chrisa Niedenthala”, a na niej – unikalne, wydobyte z archiwum artysty fotografie dokumentujące tzw. wydarzenia bydgoskie. Ze względu na duże zainteresowanie, ekspozycja zostanie wydłużona do końca tego roku.
Zaczyn będzie też wspierał dziejące się w Młynach wydarzenia – można tam m. in. odebrać bezpłatne wejściówki na pierwszy z cyklu koncertów Akademii Muzycznej w Młynach – „Nowowiejski w wielu wymiarach”, który odbędzie się 21 listopada.
Młyny Rothera zostały oddane do użytku w kwietniu tego roku w stanie „deweloperskim”. Rozpoczął się drugi etap inwestycji – aranżacja i wyposażanie oraz budowanie oferty instytucji. We wnętrzach odbyły się już pierwsze wydarzenia – m. in. Mózg Festival, Vintage Photo Festival, Debaty Horyzonty Edukacji, Pippi w Bydgoszczy czy nagrania teledysków Pawbeatsa.
Więcej informacji o bieżącej działalności Młynów znaleźć można na stronie mlynyrothera.pl, na Facebooku i Instagramie.