Europejska Stolica Kultury
fot. Marcin Zaborowski
Koncepcja
Zachęcamy do zapoznania się z koncepcją merytoryczną bydgoskiej aplikacji w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Open space 28/10/2023
28 października 2023 r. osoby zaangażowane w kulturalne życie miasta spotkały się w Młynach, żeby rozmawiać o poglądach, potrzebach, które kultura zaspokaja, oczekiwaniach i marzeniach. Zastanawialiśmy się, co działa dobrze, a co mogłoby lepiej. Dzieliliśmy się refleksjami z dotychczasowego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i ich organizowania.
Spotkanie odbyło się w formule open space; moderowali je eksperci z Fundacji DO.
Zobacz raport zawierający notatki ze spotkania.
KLIKNIJ TUTAJ!
Europejska Stolicy Kultury 2029
Europejska Stolica Kultury (ESK) to inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie. Tytuł przyznawany jest dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej oraz miastom z krajów kandydujących. Miasta, które otrzymają tytuł, na 12 miesięcy stają się animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę kulturalną oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. To też impuls do dodatkowego rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej. Dotychczas dwa polskie miasta- Kraków (2000 r.) i Wrocław (2016 r.) mogą pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.
Bydgoszcz kandydowała o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury razem z takimi miastami jak Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Po pierwszej ocenie komisji wybrana została krótka lista finałowa miast, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Wśród nich znalazły się Lublin, Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg.
25 września 2024 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu – Europejską Stolicą Kultury 2029 zostało miasto Lublin. Serdeczne gratulacje dla zwycięzców!