Skip to main content
Pobieranie

« Wszystkie Wydarzenia

  • ARCHIWUM

Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności #2

10 marca | 18:00 - 20:00

Bezpłatne

Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności. Tym razem tematyką naszych rozważań będzie płeć, technonauka i postczłowiek. Te trudne do zdefiniowania zagadnienia staną się dla nas podstawą do wkroczenia na nieprzewidywalną przestrzeń filozofowania, ale o to właśnie chodzi!

Uczestników spotkania zaprosimy do rozmowy, by wspólnie poszukać odpowiedzi na przenikające społeczeństwo, złożone pytania. Rozkładając na czynniki pierwsze zagadnienia płci, technonauki i postczłowieka postaramy się dowiedzieć, czy myślenie ma płeć, kolor skóry, narodowość? Czym jest płeć i jak rozumieć różnicę płciową? Czym jest i nie jest feminizm? Czy podział na naturę i kulturę ma sens? Czy istnieje kobieca nauka? Dlaczego feminizm nie jest humanizmem? Jaka jest przyszłość człowieka? Co to znaczy być postczłowiekiem?  

Daniel Sobota w roli gospodarza spotkania będzie rozmawiał z Aleksandrą Derrą – filozofką, tłumaczką, filolożką, kierowniczką Katedry Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Rozmówczyni zajmuje się zagadnieniem płci w nauce, filozofią nauki, teoriami feministycznymi. Na Wydziale Humanistycznym UMK jest współautorką podyplomowych studiów z zakresu gender.

Kiedy?
10.03.2023 r., godz. 18:00 – 20:00

Gdzie?
Młyny Rothera

Dla kogo:
dla dorosłych

Cena:
bezpłatnie

Zapisy:
Kliknij tutaj!

O idei cyklu:

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych 

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. TrenerUEFA B i zawodnik piłki nożnej.  

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościnią, która będzie naszą filozoficzną przewodniczką. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadająckomentując, dzieląc się spostrzeżeniami. 

Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!

Szczegóły

Data:
10 marca
Czas:
18:00 - 20:00
Cena
Bezpłatne
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Młyny Rothera
Młyny Rothera, ul. Mennica 10
Bydgoszcz, 85-112 Poland
Przejdź do strony Młynów