Skip to main content
Pobieranie

« Wszystkie Wydarzenia

  • ARCHIWUM

Myślowisko miejskie: Rekolekcje Filozoficzne vol.2

28 marca | 18:00 - 20:00

W nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych zapraszamy na specjalną edycję Myślowiska miejskiego – filozoficznie o współczesności. Tym razem odbędą się Rekolekcje Filozoficzne, czyli trzy spotkania, dzień po dniu. Z języka łacińskiego „rekolekcje” oznaczają „ponowne zebranie” tego, co z jakiś powodów uległo rozproszeniu czy rozkładowi. Uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi, prof. Tadeuszem Bartosiem, ks. prof. Andrzejem Kobylińskim i prof. Markiem Szulakiewiczem, zastanowią się nad tym, czy da się jeszcze filozoficznie ocalić tematykę religii oraz Boga i zebrać ją w nową całość.

„Żyjemy w czasach wielkiego przesilenia religijnego, w którym dawne rozumienie „spraw ostatecznych” uległo głębokiej dekonstrukcji. Jak można dziś – w dobie powszechnego „odczarowania świata”, rozwoju technonauk, upadku idei humanizmu, postępującej sekularyzacji, konsumpcjonizmu, zaniku praktyk rytualnych, rozpadu tradycyjnego fundamentu moralności i kultury, kryzysu dawnych wartości i przekonań, samorozpadu kościołów – nie odwołując się do tradycyjnych schematów, pytać jeszcze o religię i Boga? O Boga, który jest? Który jest, ale jest bezsilny i „bez bycia”? O Boga, który może nadchodzi albo i nie…” – mówi Daniel Sobota, gospodarz Myślowiska.

Drugie spotkanie w ramach Rekolekcji Filozoficznych odbędzie się we wtorek, 28 marca. Gościem Daniela Soboty będzie ks. prof. Andrzej Kobyliński, a punktem wyjścia do rozważań będzie temat „Śmierć Boga a religia w społeczeństwach postchrześcijańskich”.

Ks. Andrzej Kobyliński – filozof i etyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik Katedry Etyki w Instytucie Filozofii tej uczelni. Absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Autor kilkuset publikacji naukowych i publicystycznych poświęconych problematyce filozoficznej, moralnej, społecznej. Komentator medialny różnego rodzaju zagadnień etycznych, religijnych, społecznych i politycznych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół filozofii współczesnej, zagadnień etycznych i bioetycznych, praw człowieka, nihilizmu, filozofii religii, myśli postmodernistycznej, współczesnej filozofii włoskiej.

Kiedy?
28.03.2023 r., godz. 18:00 – 20:00

Gdzie?
Młyny Rothera

Dla kogo:
dla dorosłych

Cena:
bezpłatnie

Zapisy:
kliknij tutaj!

O idei cyklu:

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych 

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof prof. Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. TrenerUEFA B i zawodnik piłki nożnej.  

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościem, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadająckomentując, dzieląc się spostrzeżeniami. 

Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!

Szczegóły

Data:
28 marca
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Kategoria: