Skip to main content
Pobieranie

« Wszystkie Wydarzenia

  • ARCHIWUM

Myślowisko miejskie: Rekolekcje Filozoficzne vol.3

29 marca | 18:00 - 20:00

Bezpłatne

W nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych zapraszamy na specjalną edycję Myślowiska miejskiego – filozoficznie o współczesności. Tym razem proponujemy trzy spotkania pod wspólną nazwą Rekolekcje filozoficzne. Tłumacząc słowo „rekolekcje” z języka łacińskiego oznacza ono „ponowne zebranie” tego, co uległo rozproszeniu czy rozkładowi. Uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi, prof. Tadeuszem Bartosiem, ks. prof. Andrzejem Kobylińskim i prof. Markiem Szulakiewiczem, zastanowią się nad tym, czy da się filozoficznie ocalić tematykę religii oraz Boga i zebrać ją w nową całość.

„Żyjemy w czasach wielkiego przesilenia religijnego, w którym dawne rozumienie „spraw ostatecznych” uległo głębokiej dekonstrukcji. Jak można dziś – w dobie powszechnego „odczarowania świata”, rozwoju technonauk, upadku idei humanizmu, postępującej sekularyzacji, konsumpcjonizmu, zaniku praktyk rytualnych, rozpadu tradycyjnego fundamentu moralności i kultury, kryzysu dawnych wartości i przekonań, samorozpadu kościołów – nie odwołując się do tradycyjnych schematów, pytać jeszcze o religię i Boga? O Boga, który jest? Który jest, ale jest bezsilny i „bez bycia”? O Boga, który może nadchodzi albo i nie…” – mówi Daniel Sobota, gospodarz Myślowiska.

Gościem Daniela Soboty podczas trzeciego spotkania rekolekcyjnego będzie prof. Marek Szulakiewicz, a punktem wyjścia do rozważań stanie się temat „Bóg w kulturze współczesnej”.

prof. Marek Szulakiewicz – profesor, filozof kultury, pracownik Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Zajmuje się filozofią kultury, antropologią, filozofią dialogu, filozofią religii oraz metafizyką. Jego badania dotyczą między innymi: kondycji człowieka w kulturze współczesnej, kategorii dialogu, problemów związanych z rozumieniem, miejsca religii w świecie współczesnym, uwikłaniu człowieka w czasowość istnienia. Jest autorem kilkunastu książek i licznych artykułów poświęconych filozofii i kulturze współczesnej.

Kiedy?
29.03.2023 r., godz. 18:00 – 20:00

Gdzie?
Młyny Rothera

Dla kogo:
dla dorosłych

Cena:
bezpłatnie

Zapisy:
kliknij tutaj!

O idei cyklu:

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych 

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof prof. Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. TrenerUEFA B i zawodnik piłki nożnej.  

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościem, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadająckomentując, dzieląc się spostrzeżeniami. 

Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!

Szczegóły

Data:
29 marca
Czas:
18:00 - 20:00
Cena
Bezpłatne
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Młyny Rothera
Młyny Rothera, ul. Mennica 10
Bydgoszcz, 85-112 Poland
Przejdź do strony Młynów