Dzieje się w Młynach Rothera! – najbliższe wydarzenia i nowości w ofercie

Materiały prasowe Młynów

Młyny nie zwalniają tempa i nieustannie poszerzają swoją ofertę! Cyklicznie odbywają się tu już znane i lubiane wydarzenia, ale podejmowane są także nowe inicjatywy. Dzisiaj Młyny przedstawiły szczegóły dotyczące najbliższych wydarzeń w młyńskim kalendarzu oraz ogólnych założeń programowych na ten rok. Spotkanie było również okazją do przedstawienia dużych projektów i wydarzeń, nad którymi zespół intensywnie pracuje i które odbędą się jeszcze w tym roku.

Między innymi za bogatą ofertę programową Młyny zostały nagrodzone przez Polską Organizację Turystyczną i otrzymały w 2023 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego. W tym roku instytucja kolejny raz udowadnia, że tytuł był w pełni zasłużony, a Młyny nie spoczywają na laurach, tworząc angażującą ofertę programową na kolejne miesiące.

 

– W Młynach Rothera skupiamy się na trzech kierunkach działania. Pierwszy to praca z lokalną tożsamością, tworzenie wspólnoty. Zależy nam na wspólnocie otwartej, obywatelskiej. Z tym wiąże się drugi kierunek, wzmacnianie sprawczości, poczucia wpływu. Dawanie narzędzi zmiany rzeczywistości. Żeby mieć wpływ na świat, trzeba go rozumieć. To trzeci kierunek, w którym pomagamy zrozumieć. Jak skomplikowana i różnorodna jest rzeczywistość. Pokazujemy co nauka mówi nam o świecie i jak, dzięki nauce, kształtujemy go poprzez technologie. Charakterystyczne dla instytucji kultury kierunki działania to podstawa programu. Treścią wypełnia go zespół merytoryczny Młynów Rothera, zbiór indywidualności, zaangażowanych i twórczych osób, które inspirują, zapraszają do współdziałania i doświadczania świata z pomocą kultury i nauki – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

W tym roku w programie Młynów nie brakuje cyklicznych inicjatyw. Część z nich jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w poprzednim roku, część jest nowością. Wśród cyklicznych wydarzeń z pewnością warto wspomnieć o „Myślowisku miejskim”, czyli filozoficznych spotkaniach pełnych rozważań. Najbliższe odbędzie się już w środę, 17 kwietnia. Cyklicznie odbywa się także „Młyński rozmownik”, czyli konwersacje językowe w Nowym Miejscu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 kwietnia. Wśród inicjatyw obywających się regularnie wymienić można także „Slam filozoficzny”, czyli turniej poetycki. Najbliższy odbędzie się 5 kwietnia. Do młyńskich atrakcji odbywających się cyklicznie, zaliczyć można także warsztaty kulinarne w Nowym Miejscu oraz wystawy czasowe 5×5. Do 9 kwietnia można podziwiać wystawę prac Moniki Szczygieł, a jednocześnie trwa open call, czyli nabór na kolejną wystawę. Nabór jest otwarty do 17 kwietnia. Instytucja w tym roku zaprasza także na cykl „Docs Against Gravity w Młynach”, czyli projekcje filmów dokumentalnych. Najbliższy seans odbędzie się 11 kwietnia.

Nowe Miejsce, czyli kawiarnia i przestrzeń wydarzeń w Spichrzu Zbożowym Młynów także tętni życiem. Odbywają się tam nie tylko wystawy czasowe czy spotkania, np. w ramach wspomnianego już „Młyńskiego rozmownika”, ale także warsztaty kulinarne. Najbliższe wydarzenie będzie kulinarną podróż pełną gruzińskich aromatów. Warsztaty „Czas na herbatkę” odbędą się w sobotę, 6 kwietnia. Od 10 kwietnia do 4 maja w Nowym Miejscu będzie eksponowana także wystawa prac Maryny Siliakovej. Artystka zaprezentuje wydruki kolaży analogowych, w których wycinki ze starych czasopism są łączone z ręcznie malowanymi teksturami papieru akrylowego. Natomiast w ramach świętowania Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, 21 czerwca Młyny zaproszą na Piknik Nowych Mieszkańców. W programie będą m.in. warsztaty, wspólne gotowanie i spotkania tematyczne.

W młyńskim kalendarzu nie zabraknie w tym roku także artystycznych inicjatyw. Do końca marca w Młynach można odkrywać retrospektywną instalację audiowizualną „Co słychać w Mózgu?” oraz instalację wizualną „Make art not war”. Do 9 kwietnia w Nowym Miejscu eksponowana jest miniwystawa czasowa prac Moniki Szczygieł, a do 26 kwietnia w Młynach można zasłuchać się w instalacji dźwiękowej „Meandry”. Ale to nie koniec atrakcji! W sobotę, 6 kwietnia, Młyny zapraszają na koncert „Zemiter”, czyli muzyczną ucztę w wykonaniu Marcina Dymitera, autora Meandrów, z Hubertem Zemlerem, perkusistą i kompozytorem.

Rok 2024 przyniesie w Młynach także festiwale i duże wydarzenia, w tym także inicjatywy plenerowe. W dniach 10-12 maja Młyny zaproszą na festiwal „Mennica 10 art – sztuka wpisana w miasto”. Będzie to minifestiwal sztuki ulicznej z profesjonalną ofertą artystyczną skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat. W programie nie zabraknie street artu oraz różnych form ekspresji twórczej m.in. tanecznej, teatralnej, muzycznej i plastycznej. Ostatniego dnia maja i pierwszego dnia czerwca Młyny, tradycyjnie już, zaproszą na Dzień Sąsiadki i Sąsiada, a w ramach niego odbędzie się m.in. spektakl impro „A słyszała pani? Czyli osiedlowy monitoring okienny” Klubu Sąsiedzkiego, wykład „O dobrym i złym sąsiedztwie” prof. Andrzeja Dyszaka, warsztaty „Wielo(od)nożni sąsiedzi – robale dla poczatkujących” czy też spacer śladami nieludzkich mieszkańców Bydgoszczy. W czerwcu Młyny zapraszają na wydarzenia w ramach festiwalu „Początek sezonu”, który organizują wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Fundacją Miejsce Uwagi. Wakacyjna propozycja w młyńskim kalendarzu to „Młyny na lato”, czyli cykl twórczych aktywności dla dzieci i młodzieży spędzających czas w mieście podczas wakacji. Dodatkowo w sierpniu, a dokładniej 17 sierpnia, młyński taras ponownie zamieni się w naukowe miasteczko piknikowe ze względu na to, że już po raz trzeci odbędzie się piknik popularnonaukowy z okazji urodzin Mariana Rejewskiego. W październiku odbędzie się natomiast trzecia edycja miejskiego festiwalu z dizajnem w roli głównej, czyli „Bydgoskie Dni Projektowe”.

Materiały prasowe Młynów

Tegoroczna oferta Młynów zawiera także sporo wydarzeń dla młodzieży. Oprócz festiwalu „Mennica 10 art” czy akcji „Młyny na lato”, młodzież znajdzie coś dla siebie także w programie „Docs Against Gravity w Młynach” czy „Dnia Sąsiadki i Sąsiada”. W tym roku Młyny kontynuują także zapoczątkowany w grudniu 2023 roku cykl spotkań „Młodzieżowi Liderzy”, w ramach których zapraszają na warsztaty samorządy uczniowskie bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Spotkania są okazją do zdobycia nowych kompetencji w zakresie m.in. współpracy, komunikacji czy organizacji inicjatyw, ale mają także charakter integracyjny. Nowością w programie Młynów są „Mikrogranty młodzieżowe”.  To projekt, który stanowi jedną z form uspołecznienia programu instytucji oraz pomaga tworzyć warunki do rozwoju inicjatyw mieszkanek i mieszkańców. „Mikrogranty młodzieżowe” będą dotyczyć wybranych obszarów tematycznych, dawać możliwość realizacji działań w przestrzeniach Młynów Rothera oraz wzmacniać grupy w działaniu. Szczegóły dotyczące programu zostaną ogłoszone w kwietniu, a sam nabór odbędzie się w maju.

Uzupełnieniem wszystkich powyższych informacji jest też wiadomość dotycząca restauracji w Młynach Rothera. Obecnie w Młynach działają już trzy lokale gastronomiczne, kawiarnia Nowe Miejsce, klubopiekarnia Woda i lodziarnia Mały Domek. Jak deklaruje właściciel lokalu, Paweł Tatara, w czerwcu zostanie otwarta restauracja Monka Młyny Rothera.

Do pobrania

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.