Kto wprawi w ruch Młyn-Maszynę? Przetarg na drugą wystawę w Młynach Rothera ogłoszony

To będzie pierwsza w Bydgoszczy stała wystawa popularnonaukowa. Miasto szuka wykonawcy ekspozycji Młyn-Maszyna, która znajdzie się w centralnej części Młynów Rothera – XIX-wiecznym Młynie. 16 interaktywnych stanowisk przeniesie nas w świat mechanizmów zamieniających zboże w mąkę.

– Chcemy budzić ciekawość, zachęcać do zadawania pytań. Pokazać, że wspólne poznawanie świata jest fascynujące. Stąd taka wystawa w Młynach i działanie w modelu centrum nauki, które jest dla nas przestrzenią pomagającą lepiej zrozumieć rzeczywistość i nas samych – Sławomir Czarnecki, Dyrektor Młynów Rothera.

Autorką koncepcji wystawy jest Sylwia Mularczyk – Główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera, która pracowała m.in. nad utworzeniem Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach.

– Wystawa Młyn-Maszyna to opowieść osadzona w industrialnej poetyce, w której zanika granica między obserwatorem a instalacjami, tworzącymi jej mechaniczny organizm. To przestrzeń odczuwania emocji, przenosząca zwiedzających do rzeczywistości pełnej wielopoziomowych interakcji. Tutaj poczujemy i usłyszymy rytm bicia serca młyna – Sylwia Mularczyk, Główna specjalistka ds. programowych.

Używając siły własnych mięśni wprawimy w ruch maszyny, które, podobnie, jak to było w Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych, gdzie działanie jednej wynika z działania drugiej. Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców będziemy eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać… Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itd.Treści na wystawie będą współgrać z zagadnieniami z podstawy programowej – uczniowie przez kreatywną zabawę będą mogli w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole. Zadbał o to nasz ekspert – Paweł Barczyński – fizyk, wykładowca i konsultant centrów nauki, który na co dzień pracuje w łodzkim EC1.

Współpracując z p. Sylwią Mularczyk podczas opracowywania wystawy Młyn-Maszyna skupiłem się na tym, aby właściwie każdy eksponat dawał zwiedzającym możliwość odkrywania  praw leżących u podstaw jego konstrukcji.
Dzięki temu w kompetentnych rękach edukatorów i nauczycieli wystawa może stać się niezwykłą pomocą dydaktyczną wspierającą realizację podstawy programowej.
Współpraca ta była niezwykłą przygodą i szczerze życzę Państwu udanej realizacji przetargu, rzetelnego wykonawstwa, dobrego programu edukacyjnego i wartościowej frajdy podczas zwiedzania! – Paweł Barczyński, fizyk, wykładowca i konsultant centrów nauki.Wyposażenie Młynów Rothera nie zachowało się do naszych czasów, ale inwestycja została szczegółowo opisana i rozrysowana w niemieckim branżowym Czasopiśmie Inżynierii Lądowej w 1855 r. Tłumaczenie tekstu oraz komentarz Darii Jagiełło znajdują się w naszej bazie wiedzy. Materiał jest dla nas bezcennym źródłem wiedzy o przeszłości budynku i mechanizmach, które tu działały. To właśnie grafiki przedstawiające Młyn z czasów, gdy pełnił swoje pierwotne funkcje były dla nas bezpośrednią inspiracją.Zadaniem oferenta będzie zaprojektowanie, wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy, a także aranżacja i wyposażenie strefy oczekiwania i edukacyjnego relaksu. Oferty w przetargu można składać do 7 lipca. Szczegóły w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Ekspozycję będziemy mogli zwiedzić w drugiej połowie 2023 roku.

Przypomnijmy – kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: trzy największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Obecnie trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz, które otwierane będą sukcesywnie. W formule tymczasowej odbywają się już w obiekcie pierwsze wydarzenia – wystawy, koncerty, warsztaty; działa także informacja i punkt widokowy. Otwarcie pierwszej części – Spichrza Zbożowego wraz z wystawą Węzły – już we wrześniu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.5 Rozwój potencjału endogenicznego regionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Do pobrania (prosimy o podpisanie autorów fotografii)

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.