Młyny Rothera (czyt. Rotera) to cenny zabytek architektury przemysłowej, świadek dynamicznego rozwoju Bydgoszczy połowy XIX w. Obiekt, składający się z młyna i dwóch spichlerzy: mącznego i zbożowego, położony jest na Wyspie Młyńskiej, której funkcja z przemysłowej przekształciła się w rekreacyjno-kulturalną. Dziś jest to miejsce spędzania wolnego czasu wśród przyrody i zabytkowej architektury, zielona, otoczona wodą enklawa w samym sercu miasta.
Pierwotnie kompleks należał do Królestwa Prus, co tłumaczy zwyczajową nazwę obiektu: to Christian von Rother, minister ds. Rolnictwa, zainicjował budowę nowoczesnego młyna.
Swoje funkcje budynki utraciły w latach 90. XX w., kiedy przeszły w ręce prywatne z intencją przekształcenia ich w obiekty hotelowe z ofertą kulturalno-rozrywkową. Niestety, przez ponad 20 lat nie udało się zrealizować tego założenia, co negatywnie odbiło się na ich stanie technicznym. Dopełniając rewitalizację Wyspy Młyńskiej, Miasto Bydgoszcz odkupiło Młyny Rothera w 2013 roku i przystąpiło do realizacji planu mającego na celu przywrócenie im dawnego blasku. Dzięki prowadzonej rewitalizacji obiekt zostanie przekształcony w siedzibę instytucji działającej w obszarze kultury, edukacji i nauki, służący nie tylko lokalnej społeczności, ale także odwiedzającym Bydgoszcz gościom i turystom oraz przedstawicielom świata biznesu.