Nowy cykl spotkań w Młynach – w lutym startuje Myślowisko miejskie

Młyny Rothera zapraszają na nowy cykl wydarzeń! „Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” to spotkania pełne rozmów i dyskusji na tematy ważne, niekiedy nawet trudne i wykraczające poza logikę spraw codziennych. W towarzystwie filozoficznych przewodników będzie można wątpić, pytać, komentować i dzielić się spostrzeżeniami. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu, czyli “Ćwiczenia z bycia: miłość, śmierć, samotność…”, odbędzie się już w piątek, 17 lutego.

„Myślowisko miejskie” to prawdziwe święto myślenia! Spotkania będą doskonałą okazją do dyskusji o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Jako centrum nauki pomagamy zrozumieć. Rozumienie to więcej niż proste nabycie wiedzy. Rodzi się w dialogu, namyśle, poddawaniu w wątpliwość. Z pomocą w rozumieniu – także tego, co dzieje się tu i teraz – przychodzi filozofia. Dlatego tworzymy w Młynach przestrzeń do filozofowania – mówi Sławomir Czarnecki, Dyrektor Młynów Rothera.

Na wydarzenia w ramach „Myślowiska miejskiego” Młyny zapraszają przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń Młyny zaproszą nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych.

Gospodarzem spotkań będzie filozof, Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Spotkania będą miały charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gośćmi, którzy wezmą udział w danym wydarzeniu jako filozoficzni przewodnicy.

Od dłuższego już czasu marzy mi się realizacja myślenia filozoficznego jako święta. Niestety przestrzeń współczesnej filozofii akademickiej to miejsce niemal w całości podporządkowane zasadom produkcji tekstów. Nie było tak zawsze. Jeszcze całkiem niedawno teksty filozoficzne były raczej tylko niedoskonałym świadectwem doświadczenia filozoficznego zapytywania, które rodzi się i rozwija w spotkaniu z Innym: człowiekiem, światem, kulturą, bogiem, życiem, a także Innym, którym bywam niekiedy ja sam dla siebie samego. Stąd idea filozoficznego spotkania, którego nie można mierzyć codziennymi kryteriami przydatności czy efektowności. Dlatego do rozmów chcę zaprosić osoby, dla których myślenie filozoficzne nie jest intelektualną rozrywką, mająca na celu rozwiazywanie zadań, lecz egzystencjalną, szczerą pasją mierzenia się razem – jako ludzie – z tajemnicą istnienia. Chciałbym spotkać się z osobami, którym chodzi o coś więcej w ich życiowym trudzie niż oddalenie nieuniknionego końca. Może najpierw i zasadniczo o wejście w filozoficzny żywioł?  – mówi Daniel Sobota, gospodarz spotkań.

Pierwsze wydarzenie w ramach cyklu to “Ćwiczenia z bycia: miłość, śmierć, samotność…”. Tym razem Młyny będą gościć Lecha Witkowskiego, filozofa, epistemologa, pedagoga, historyka idei i kulturoznawcę oraz Karinę Obarę, powieściopisarkę, malarkę i dziennikarkę. Podczas wydarzenia uczestnicy spróbują stawić czoła najważniejszym pytaniom człowieka, które wyprowadzają na nieprzewidywalną przestrzeń filozofowania bez żadnych zabezpieczeń. To spotkanie będzie poświęcone zagadnieniom, takim jak: życie, miłość, śmierć, samotność. Uczestnicy zmierzą się z pytaniami, które mogą ich zaprowadzić w odległe przestrzenie filozofowania, ale o to właśnie chodzi!

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Myślowisko miejskie” odbędzie się w piątego, 17 lutego, o godz. 18 w Młynach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Więcej informacji:https://mlynyrothera.pl/event/myslowisko-miejskie-filozoficznie-o-wspolczesnosci/

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.