Oferta edukacyjna

Fot. A. Pawska

Zapraszamy nauczycieli, by wraz z uczniami wybrali się do Młynów na warsztaty popularnonaukowe! Odwiedźcie nas z klasami i wspólnie odkrywajmy tajemnice różnych dziedzin nauki. Podczas spotkań uczniowie przekonają się, ze nauka może być ciekawa i inspirująca. Jak wykorzystać prawa fizyki do sprytnego tworzenia sztuki? Jakie mechanizmy wprawiły młyn i świat w ruch postępu? Jak funkcjonują? A przede wszystkim – dlaczego? –  odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas warsztatów.


„Kręcimy sztukę!” – zajęcia dla uczniów z klas I-III

Jak stworzyć niebanalne dzieło sztuki w kilka sekund? Na warsztatach „Kręcimy sztukę!” wykorzystamy w tym celu suszarkę do sałaty. Choć niepozorna, złożona z miski, kosza i pokrywki z korbą z powodzeniem może służyć jako narzędzie malarskie. Korzystając z generowanej przez mechanizm wirujący siły odśrodkowej (bezwładności) uczestnicy zajęć będą mieli okazje stworzyć abstrakcyjne obrazy, poeksperymentować z mieszaniem kolorów i zanurzyć się w nieprzewidywalności uzyskiwanych efektów.  Zajęcia zachęcają do poznania budowy i zasady działania wirówki, zapoznania się z zagadnieniem ruchu obrotowego, siły dośrodkowej i odśrodkowej,  nawiązują także do teorii kolorów.

Nawiązania do podstawy programowej: położenie przedmiotów, ruch przedmiotów, kształty figur, barwy, faktura, ekspresja artystyczna,  planowanie i realizacja własnej pracy artystycznej, organizacja i bezpieczeństwo pracy.


„Wirujące zabawki” – zajęcia dla uczniów z klas IV-VI

„Bączek” wprawiany w ruch obrotowy by bawić widza, jest jedna z najstarszych zabawek świata. Dlaczego „bączek” się kręci? Dlaczego „chybocze” na boki i się nie przewraca? Dlaczego przewraca się gdy zwalnia? Co mu pomaga, a co przeszkadza w wirowania?  Poszukiwanie odpowiedzi na te i inne pytania jest tematem wiodącym warsztatów „Wirujące zabawki”.

Uczestnicy zajęć budując własnego „bączka” będą mieli okazję doświadczyć jaki wpływ na jego pracę mają: kształt i rozmiar jego elementów, rozkład masy, struktura użytych do jego budowy materiałów.  Zajęcia zachęcają do zapoznawania się z zagadnieniami właściwości ruchu obrotowego, efektu żyroskopowemu, siły grawitacji, precesji, tarcia, oporów powietrza.

Nawiązania do podstawy programowej: tor, droga, ruch, ruch obrotowy, siła, rodzaje sił, czas, zasady dynamiki Newtona, energia potencjalna, energia kinetyczna, zasada zachowania energii, barwy, faktura, materiały konstrukcyjne, planowanie i realizacja konstrukcji/wytworu, pomiar, organizacja i bezpieczeństwo pracy.


„Mój pierwszy pojazd z napędem” – zajęcia dla uczniów klas IV-VI

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję eksplorować znaczenie magazynowania i przemian energii budując własny prototyp pojazdu z napędem.

Historia postępu cywilizacyjnego jest nierozerwalnie związana z historią rozwijania sposobów pozyskiwania, magazynowania i przekształcania energii do realizacji zamierzonych działań. Jak to zrobić? – odpowiedź na to pytanie jest  motywem przewodnim warsztatów „Mój pierwszy pojazd z napędem”.

Warsztaty będą poświęcone doświadczalnemu eksplorowaniu zagadnień związanych z wykorzystaniem siły sprężystości, tarcia i przyczepności, zmian energii potencjalnej i kinetycznej  w celu budowy i optymalizacji prototypu pojazdu z napędem.

Zajęcia skłaniają do refleksji o możliwościach jakie przynosi ze sobą znajomość praw nauki i umiejętność ich praktycznego zastosowania.

Nawiązania do podstawy programowej: tor, droga, ruch, siła, rodzaje sił, czas, tarcie, opory, zasady dynamiki Newtona, energia potencjalna, energia kinetyczna, zasada zachowania energii, budowa i działanie urządzeń mechanicznych, materiały konstrukcyjne, planowanie i realizacja konstrukcji/wytworu, pomiar, organizacja i bezpieczeństwo pracy.


Informacje organizacyjne

Rezerwacja biletów odbywa się telefonicznie, wystarczy zadzwonić do nas pod numer tel. 723 505 542 lub 887 467 208 i umówić dogodny termin. Rezerwacji można dokonać także online, wystarczy kliknąć TUTAJ!

Na warsztaty zapraszamy klasy ze szkół podstawowych.
Maksymalna liczba uczestników jednego warsztatu to 25 uczniów (+opiekunowie-nauczyciele).
Zajęcia trwają 60 min.

Istnieje również możliwość zarezerwowania zwiedzania wystaw Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką oraz Młyn-Maszyna.
Rezerwacji biletu na zwiedzanie wystawy można dokonać przed warsztatami lub po nich – tj. grupa rozpoczyna wizytę w Młynach od zwiedzania wystawy, następnie przechodzi do sali, w której będą odbywały się warsztaty, lub odwrotnie – wizyta rozpoczyna się od warsztatów i od razu po nich korzysta ze zwiedzania wystawy.


Cena

Bilet grupowy na warsztaty kosztuje 20 zł/za osobę – opiekunowie bezpłatnie.
Bilet grupowy na zwiedzanie wystawy dla grupy, która wzięła udział w warsztatach kosztuje – 14 zł/os.


Terminy

4 czerwca, wtorek, godz. 11.00-12.00
Zajęcia dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej pt. Kręcimy sztukę!

5 czerwca, środa, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej pt. Mój pierwszy pojazd z napędem

6 czerwca, czwartek, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej pt. Wirujące zabawki

11 czerwca, wtorek, godz. 11.00-12.00
Zajęcia dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej pt. Kręcimy sztukę!

12 czerwca, środa, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej pt. Mój pierwszy pojazd z napędem

13 czerwca, czwartek, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej pt. Wirujące zabawki

18 czerwca, wtorek, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej pt. Kręcimy sztukę!

19 czerwca, środa, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej pt. Mój pierwszy pojazd z napędem

20 czerwca, czwartek, godz. 9.00-10.00 i 11.00-12.00 (2 grupy)
Zajęcia dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej pt. Wirujące zabawki

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.