Opowiadanie (o) przeszłości. Młyny Rothera tworzą bydgoskie archiwum społeczne

Młyny Rothera są jedną z instytucji podejmujących się zadania słuchania i opowiadania (o) przeszłości. W ramach projektu “Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii” zbierane są wspomnienia, opowieści o życiu codziennym bydgoszczan i osób związanych z Bydgoszczą. To wszystko po to, by zachować pamięć o ludzkich historiach.

Rozmowy o historii mówionej

W środę, 22 czerwca, właśnie w Młynach Rothera odbędzie się spotkanie, które przybliży uczestnikom ideę historii mówionej i jednocześnie będzie zapowiedzią powstającego archiwum bydgoskich historii. Wydarzenie „Wysłuchać za wszelką cenę? Rozmowy o historii mówionej” będzie przestrzenią do dialogu o współczesnych nurtach konstruowania opowieści o przeszłości i roli archiwów społecznych. W spotkaniu wezmą udział dr hab. Małgorzata Litwinowicz-Droździel, adiunktka w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marcin Jarząbek, adiunkt w Zakładzie Antropologii Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezes Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

Zbieranie wspomnień pojedynczych osób jest niezwykłą, fascynującą przygodą, a sama idea historii mówionej – wywołanego źródła, które daje nam wgląd w to, w jaki sposób wydarzenia zapisały się w ludzkiej pamięci – wyjątkowo pociągająca. Równie cenna jest świadomość pułapek, które czekają na archiwistów społecznych. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o roli metodycznego wątpienia, gotowości na przyjmowanie cudzych opowieści i analizie sentymentów – mówi Kamila Burchart, specjalistka ds. programowych w Młynach i koordynatorka projektu “Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii”.

Uchwycić, zatrzymać i ocalić

Wydarzenie „Wysłuchać za wszelką cenę? Rozmowy o historii mówionej” jest jedną z licznych aktywności, które Młyny Rothera podejmują w celu stworzenia przestrzeni, w której spotykają się różne historie i pamięci. A wszystko po to, aby utrwalać wspomnienia. Archiwum bydgoskich historii ma na celu uchwycić i zatrzymać na nośniku, a co za tym idzie – ocalić, opowieści o przeszłości, którymi dzielą się ludzie związani z Bydgoszczą. Zarejestrowane w ten sposób (w formie dźwiękowej czy pisemnej) dziedzictwo kulturowe zostanie zabezpieczone, a dzięki repozytorium – powstającym właśnie archiwum społecznym – dostępne dla innych.

Budowanie miejskiej wspólnoty – to jedno z zadań Młynów Rothera. To, jak myślimy o swojej przeszłości ma duży wpływ na to, jak widzimy siebie dzisiaj i jacy będziemy jutro. Dlatego historię trzeba na nowo odkrywać, badać, przybliżać i o niej dyskutować. Tak widzimy rolę nowoczesnej instytucji kultury, centrum dziedzictwa. – Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów.

 

Młyny Rothera zapraszają do opowiadania (o) przeszłości

Wciąż wiele historii pozostaje do odkrycia i uratowania od zapomnienia. Dlatego wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją bydgoską opowieścią, zapraszamy do kontaktu z Kamilą Burchart, która koordynuje projekt „Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii” (e-mail: wywiadrzeka@mlynyrothera.pl; tel. 887 469 975).

Projekt „Wywiad-rzeka: archiwum bydgoskich historii” realizowany jest w ramach działań programowych wokół wystawy Węzły, która zostanie otwarta już we wrześniu br.

fot. Kamila Burchart

Szczegóły dotyczące wydarzenia:

„Wysłuchać za wszelką cenę? Rozmowy o historii mówionej”

  • Środa, 22 czerwca 2022 r., godz. 18.00-19.30
  • Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Spichrz Mączny, III piętro
Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.